Deniz’in azmi herkese örnek

Deniz’in azmi herkese örnek

Antalyalı milli güreşçi 14 yaşındaki Deniz, hem lösemi ile mücadele etti hem derslerini aksatmadı. Deniz okulunu takdir ile bitirdi

Antalya Vali Hüsnü Tuğlu İlköğretim Okulu 8'inci sınıf öğrencisi ve güreşte yıldızlar Türkiye 3'üncüsü Deniz Erçin (14), 2015 yılı Mayıs ayında yakalandığı Akut Lösemi (AHL) hastalığını yenmeyi başardı. Hastalığına rağmen derslerini aksatmayan Deniz TEOG sınavında Antalya derecesi yapmasının ardından okulunu da takdirle bitirdi. SABAH Akdeniz'in 'Deniz kanseri tuşa getirdi' başlığı ile gündeme taşıdığı başarılı öğrenci, önceki gün karne sevinci yaşadı. Karnesini ve takdir belgesini evine gelen öğretmenlerinden alan Deniz, artık sıranın güreşe dönmeye geldiğini söyledi.

MÜCADELE BAŞLADI
Lösemi olmadan önce Korkuteli Mehmet Akif Ersoy 7'nci sınıf öğrencisi ve Cengiz Elbeye Güreş İhtisas Kulübü güreşçisi olan Deniz Erçin geçen yıl Kayseri'de yapılan Güreş Şampiyonası'nda Türkiye 3'üncüsü oldu. Daha önce de 20 kez madalya alan ve birçok bölge birinciliği olan Deniz, geçen yıl akut lösemi hastası olduğunun ortaya çıkması ile herkese örnek olacak bir mücadelenin içine girdi. Antalya'da özel bir hastaneye yatan Deniz Erçin'e ağır bir tedavi uygulanmaya başlandı. Bu sırada okulların açılması üzerine Deniz hastanenin yakınındaki Vali Hüsnü Tuğlu İlköğretim Okulu 8'inci sınıfa kaydedildi ancak, tedavisi nedeniyle okula devam edemedi. Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Deniz'in derslerinin aksamaması için 6 öğretmen görevlendirerek hastane odasında ders verdi. Lösemi ile mücadele eden Deniz, derslerini de hiç aksatmadı. TEOG sınavına da hastane odasında giren Deniz hastane odasındaki ilk başarısını Antalya'da ilk 100'e girerek gösterdi. Bu arada Deniz'e müjdeli haber doktorlarından geldi. Doktorlar tedavinin sonuç verdiğini söyledi.

KARNEYİ EVDE ALDI
Hastaneden taburcu olarak tedavisine evinde devam eden Deniz, hastalığına rağmen bir başarıya daha imza attı. Okulundan takdirname ile mezun olan Deniz'in takdirnamesini öğretmenleri eve getirdi. Kanseri yenen ve okulunu takdirle bitiren Deniz, "Kötü günler geride kaldı. Artık spora, güreşe dönme günüm geldi. Hastaneye sadece kontrollerim için gidiyorum. En büyük destekçim ailem, annem, öğretmenlerim ve doktorlarım oldu" diyerek mutluluğunu dile getirdi.

HEDEFİ BAŞPEHLİVAN OLMAK
Milli güreşçi Deniz Erçin, minderde güreşmeyi dört gözle beklediğini belirterek, "7 yıllık sporculuk hayatıma 20'den fazla madalya sığdırdım. Sporculuğumun verdiği azimle bu hastalığı da yenip yeniden minderlere geri dönüp madalyalar kazanmak istiyorum. Minder güreşinden yağlı güreşe geçip Kırkpınar Başpehlivanı olmak istiyorum" diye konuştu. Asla ümitsizliğe kapılmadığını anlatan Deniz, "En ümitsiz olduğum anlarda bile hep hayata olumlu baktım. Derslerimi aksatmamak için özen gösterdim. Annem başımdan hiç ayrılmadı. Arkadaşlarım, öğretmenlerim ve antrenörlerim de beni yalnız bırakmadı. Onlar sayesinde başardım" dedi.
BİZE ULAŞIN