Isparta’ya havalı üs

Isparta’ya havalı üs

Milli Savunma Bakanlığı’nın onay vermesiyle F16’ların bakım ve boya işleri 2017 yılından itibaren Isparta’da yapılacak

Isparta havacılık sektöründe kümelenme noktasında emin adımlarla ilerliyor. ASAL Havacılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selami Dağtekin, Isparta'da BAKA destekli Uçak Bakım Teknisyeni Eğitimi Projesinin açılışına katıldı. Dağtekin, Milli Savunma Bakanlığı ile görüştüklerini ve onay alınması durumunda Türk F16'larının bakım işlerinin Isparta'da yapılacağını açıkladı.

BÖLGE FAYDALANACAK
Dağtekin BAKA tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen eğitim programının Isparta açısından önemli olduğunu söyleyerek, "ASAL Havacılık ve teknoloji Merkezi AŞ. olarak uluslararası uçak bakım hizmeti yapan bir kuruluşuz. BAKA ile yürüteceğimiz bu projedeki öğrencilerimizden bir kısmını istihdam etmiş olacağız. Dolayısıyla bu kurs bölge için bir fırsat. Bu noktada yoğun bir talep olduğunu da biliyoruz. Biz öncelikle bölgemizin bu kurstan faydalanmasını istiyoruz" dedi.

BAKANLIĞA TEKLİF SUNULDU
Havacılık yatırımı noktasında neden Isparta'yı seçtiklerini de açıklayan Dağtekin, "Isparta Havalimanı uluslararası düzeyde bir havalimanıdır. Fakat uçak trafiği çok yoğun olmadığı için daha çok bakım üssü olma yolunda ilerlemekte. Avrupa'da, Amerika'da bu tip üsler vardır. Dolayısıyla belli bir aşamaya geldik. 2019 yılına kadar Sağlık Bakanlığının ambulans helikopterlerinin bakımı ile ilgili sözleşmemiz var. Bunun yanından hem Türk Hava Yolları'ndan, hem de diğer özel sektör firmalarının büyük gövdeli uçaklarının boya ve bakım işlerini yapıyoruz. Bunun yanında Milli Savunma Bakanlığı F16'ların bakımı ile ilgili görüşmelerimiz var. Onların yaptığı ön incelemenin ardından hazırladığımız dosyayı sunacağız. Büyük ihtimalle 2017 yılından itibaren Türk F16'larının boya ve bakımını da Isparta'da yapacağız" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN