Esnafın sorunları Ankara’ya taşındı

Turizm krizinden en çok etkilenip sesi en az çıkan kesim olan esnafın sesini yeni seçilen AESOB Başkanı Adlıhan Dere Ankara’ya duyurdu. Dere esnafın tüm beklentilerini anlattı

Esnafın sorunları Ankara’ya taşındı
Antalya'nın 75 bin üyesiyle en önemli sivil toplum örgütü olan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde (AESOB) zor bir dönemde görevi devralan Adlıhan Dere, 2.5 aylık görev süresinde Antalya esnafının sorunlarını Ankara'ya taşımak için kolları sıvadı. Eski Birlik Başkanı Abdullah Sevimçok'un hayatını kaybetmesinin ardından 7 Nisan 2016'da yönetim kurulu kararı ile göreve seçilen Dere, bugüne kadar Başbakan Binali Yıldırım da dahil olmak üzere karar vericilerin kapısını çaldı.

BAKANLARLA BULUŞTU
Adlıhan Dere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi eski Bakanı Mustafa Elitaş, Kültür ve Turizm eski Bakanı Mahir Ünal, Bilim Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Fikri Işık'la bir araya geldi. Dere, Antalya esnafının yaşadığı sorunları anlatan ve çözüm önerileri sunan dosyayı bakanlara takdim etti.

SORUNLARI HERKES BİLİYOR
Adlıhan Dere bu yoğun tempoyu şu sözlerle özetliyor: "Kimi gördüysek, kimi bulduysak esnafımızın sorununu dile getirdik. Esnafımızı sıkıntıdan çıkarılması için gerekirse her gün Ankara'ya gideceğiz. Bugün Antalya esnafının yaşadığı sorunları yerelden genele kadar, belediye başkanlarımızdan, Başbakanımıza kadar herkes biliyor."

ACİL ÇALIŞMA
Turizmde yaşanan sorunlardan en büyük etkiyi ticaretin gördüğünü belirten Dere, "Esnaf kötü ve sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Turizmdeki düşüşten en çok etkilenen kesim esnaf kesimi oldu. Zaten zor geçimini sağlıyordu. Bir de turizmdeki düşüşle sıkıntı oluştu. Esnafın ayakta durması için destek gerekli. Antalya'yı acil olarak rahatlatacak bir çalışma yapılması gerekiyor" ifadelerinde bulundu.

BORÇLAR ERTELENSİN
Bakanlara sundukları dosyalarda beklentilerini ilettiklerini açıklayan Adlıhan Dere, "Öncelikle kredi borçlarımızın, vergi ve SGK borçlarımızın ertelenmesi ve yeniden yapılandırılmasını istiyoruz. Ayrıca tüm esnafın yararlanabileceği sıfır faizli ve 5 yıl vadeli can suyu kredisinin çıkartılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

KREDİ BEKLENTİSİ
Kredi konusunda Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Kredi Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı Abdulkadir Akgül ve Türkiye Halk Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile de görüştüklerini ifade eden Adlıhan Dere, yakında bu konuyla ilgili bir müjde beklediklerini söyledi. Dere, "Bize sıfır faizli krediyle ilgili yakında bir gelişme olacağı söylendi. Süreci sıkı şekilde takip ediyoruz" dedi.

MÜLK SAHİPLERİNE ÇAĞRIDA BULUNDU
Adlıhan Dere, sadece devletten beklenti içine girmenin de doğru olmadığını vurguladı. "Bu krizden hep beraber çıkacağız. Herkesin işin bir tarafından tutması gerekiyor" diyen Dere, esnaf kiracısı olan mülk sahiplerine de çağrıda bulundu: "En azından bu sene kriz nedeniyle herkes destek olsun. Mal sahipleri, mülk sahipleri, kiracısı olan esnafa bu yıl için kiralarda indirim yapsın. Toptancıların, ürün tedarikçilerinin de esnafa destek olması gerekiyor."

AHİLİK DAYANIŞMASI
dlıhan Dere, bu birlikteliğin esnafın kendi içinde olduğunu şu örnekle açıkladı: "Turunçova'da tüp patlaması oldu, 6 esnafımızı ziyarete gittim. Esnafa, 'benden ne talep ediyorsun' diye soruyorum. Lokantacı, 'yardım yapacaksanız yanımdaki berbere yapın, onun durumu daha kötü' diyor. Telefoncuya gidiyorum, 'tostçuya yardım edin' diyor. Ahilik kültürü devam ediyor. Biz bu birliktelikle krizden çıkmasını biliriz."
BİZE ULAŞIN