Pırasa köftesi

Pırasa köftesi

  • Akdeniz
  • Pazartesi 21.06.2016
HAZIRLANIŞI
Pırasaları yıkayıp dilimleyelim ve bol suda haşlayalım. 15 dakika sonra tel süzgece alıp suyunu süzelim. Elinizle suyunu sıkıp mutfak robotunda püre haline getirin. Kıyma, ekmek içi, yumurta, tuz ve karabiberi iyice yoğuralım. Pırasa püresini ilave edip karıştıralım ve köfteleri hazırlayalım. 30 dakika dinlendirip bol yağda üstleri kızarıncaya kadar pişirip sıcak servis yapalım.

MALZEMELER
6 kişilik 1 kg pırasa, 250 gram kıyma, 1 yumurta, 2 dilim ıslatılmış ekmek, tuz, karabiber, ayçiçek yağı.

HANIM GÖBEĞİ

HAZIRLANIŞI
Toz şeker, 500 mililitre su ve limon suyunu tencereye koyarak şurup haline getirelim. 700 mililitre suyu kaynatıp kaynayan suya unu ekleyip karıştıralım. Tereyağını ekledikten sonra yoğuralım. Tezgah üzerinde merdane yardımıyla açalım ve ortasını küçük şekilde delelim. Ayçiçek yağını kızdırıp hamurları kızartalım. Kızaran hamurları şerbetin içine atıp bekletelim ve ılık servis yapalım. Hindistancevizi, ceviz, Antep fıstığı veya fındıkla üzerini süsleyebilirsiniz.

MALZEMELER
4-6 kişilik 700 mililitre su, 500 gram un, 6 yumurta, 1 kile toz şeker. Şerbet için 1 kilo toz şeker, 500 mililitre su, 1 limonun suyu. Kızartmak için Ayçiçek yağı.
BİZE ULAŞIN