Esnaf ayaklandı

Belek ve civarındaki esnaf, eylem yaptı. Sorunlarını anlatan esnaf, otellere gelen az sayıda turistin de can güvenliği olmadığı yalanı ile dışarı çıkmasına izin verilmemesine isyan etti

Esnaf ayaklandı
Turizmde yaşanan kriz, turizm merkezi Belek, Boğazkent ve Kadriye mahallelerinde turizme yönelik faaliyet gösteren esnafı ayaklandırdı. Taksi, otobüs ve çarşı esnafı bir araya gelerek hazırladığı ortak açıklamayı Kadriye Esnaf Derneği Yöneticisi Tayfun Tozluyurt okudu.

'SORUNLARIMIZI ÇÖZÜN' ÇAĞRISI
Büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Tozluyurt, "Bizler bölgemizde 2 bin işletme olarak Belek, Boğazkent ve Kadriye'de faaliyet gösteren taksicisi otobüsçü ve çarşı esnafıyız. Son 20 yıldır en kötü turizm sezonunu yaşıyoruz. İş yapamıyoruz kredilerimizi borcumuzu kiraları vergimizi ödeyemiyoruz. Vergi daireleri borcumuzdan dolayı banka hesaplarımıza haciz koyuyor. Bankalar turizm esnafını risk sınıfına koyup kredi vermiyor. Yetkililerle defalarca konuşmamıza rağmen sorunlarımıza çözüm bulamıyoruz. Sıkıntılarımızı yerel yönetim ile ilgili makamlara iletiyoruz ama kesin çözüm bulamıyoruz. Bütün siyasetçilerimizi sadece seçim zamanları değil zor durumda olduğumuz zamanlarda da yanımızda olmasını bekliyoruz" dedi.

PASTAYI HEPBİRLİKTE BÖLÜŞELİM
Otellerde yaşadıkları sıkıntıların da dile getirildiği açıklama şöyle noktalandı: "Otel bünyesinde VIP transfer ve rent a car adı altında satış, hanutçuluk yapılmakta, komisyon almak için 'shoping'lere ücretsiz taşıma faaliyetlerinde bulunulmaktadır. Otel yetkilileri ve seyahat acenteleri bu kişilere göz yummaktadır. Bu kişiler turizm beldelerimizin olumsuz reklam yapmaktadır. 'Dışarı çıkmayın can güvenliğiniz yoktur' gibi bilgi vererek turistleri tedirgin etmekte ve korkutmaktadırlar. Bu kokartsız rehberler taksiciye otobüsçüye esnafa ve çevremize zarar vermektedirler. Otellerin personel taşıma servis işlerini bölgemizin kooperatiflerinde aynı ücret olması şartıyla tercih edilmesini istiyoruz. Turizm pastasının her kesime adil paylaşılmasını istiyoruz. Hükümetimiz ve devletimizden acil önlem almasını bekliyoruz." Esnaf açıklamanın ardından sessizce ayrılarak işinin başına döndü.
BİZE ULAŞIN