Cehennem gibi

Kumluca’da Cuma günü çıkan orman yangınında evler, seralar, nar, zeytin ve portakal bahçeleri yandı. Gece kontrol altına alınan yangın dün sabah yeniden başladı

Cehennem gibi
Antalya'da hava sıcaklığının 40 dereceyi bulması ve beraberinde sert esen poyrazın etkisiyle peş peşe çıkan yangınlar yaşamı cehenneme çevirdi. Kumluca'da Cuma günü çıkan ve gece kontrol altına alınan orman yangını dün sabah saatlerinde tekrar alevlendi. Kemer ilçesinde hurdalıkta çıkan yangın ise büyümeden söndürüldü.

HAVADAN VE KARADAN MÜDAHALE
Kumluca'nın Erentepe Mahallesi'ndeki orman yangınına havadan ve karadan ekiplerle müdahale ediliyor. Belentepesi'ne sıçrayan yangın ormanlık alanda ilerlerken dumanın etkili olduğu Erentepe Mahallesi'nin ardından Sarıkavak'ta da tahliye çalışmalarına başlandı. Yangına Antalya, Denizli ve Muğla ile ilçelerinden 8 helikopter, 4 uçak, karadan 100 arazöz, çok sayıda itfaiye aracı, 500 civarında yangın işçisi ve 80 itfaiye ekibi ile müdahale ediliyor. Yangının başından itibaren söndürme çalışmalarını Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk koordine ediyor. Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez de yangın bölgesindeki söndürme çalışmalarını yerinde incelemek üzere Antalya'ya geldi.

EVLER VE TARIM ALANLARI YANDI
Erentepe'de etkili olan yangında 14 ev ile zeytin, portakal ve nar bahçeleri ile sera alanları yanarak zarar gördü. Alevlerin ortasında kalan bir TIR ile dorsesinde yüklü iş makinesi de yandı. Yangından zarar gören orman alanı miktarı da 150 hektarı aştı. Kumluca- Antalya karayolu da trafiğe kapatıldı. Ulaşım, Adrasan üzerinden veriliyor. Kumluca'daki yangında 95 yaşındaki Hamide Uğurlu son anda yanmaktan kurtarıldı. Evi yanan Semiha Özbey isimli kadın ise üzüntüden kalp krizi geçirdi. Ayağı yanan Nurgül Durman adlı kadının ise sağlık durumun iyi olduğu bildirildi.

TAHLİYE ÇALIŞMASI SÜRÜYOR
Kumluca Kaymakamı Polat Kara, yangını kontrol altına alma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Kara, "Yangının yaklaştığı mahallelerde tahliye çalışmalarımız devam ediyor. Vatandaşlara anons ediyoruz" dedi. Kara, yangın kontrol altına alındıktan sonra hasar tespit çalışmalarına başlayacaklarını belirtti. Yangında mahsur kalan 2 itfaiye eri alevlerin arasından kurtarıldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse'de bölgeye giderek inceleme yaptı.

KEMER İLÇESİ DE ALEV ALEV
Kumuluca'daki yangın sürerken Kemer'deki Hacı Hafize Saygın İlkokulu'nun yanında bulunan hurdalıkta yangın çıktı. Burada bağlı olan 4 koyun alevlerin arasından son anda kurtarıldı.
BİZE ULAŞIN