Avcı: Antalya krizde çok şey kazanacak

Avcı: Antalya krizde çok şey kazanacak

Turizmcilerle bir araya geleren Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Turizmdeki krizden daha da güçlenerek çıkacağımıza inandığını belirterek “Antalya, bundan çok şey kazanacak” dedi

  • Akdeniz
  • Pazar 27.06.2016
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da turizm sektörünün temsilcileriyle bir araya gelerek, yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirdi. Bakan Avcı, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Antalya milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, oteldeki iftar programında turizm temsilcileriyle bir araya geldi.Yemeğin ardından turizmdeki sıkıntıları değerlendirmek üzere 'Antalya Turizm Sektörü Değerlendirme Toplantısı'na geçildi. Basına kapalı toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Avcı, geniş katılımlı istişare toplantısı gerçekleştirdiklerini söyledi. Toplantıda genel olarak Türkiye'de turizmin içinden geçmekte olduğu darboğazın nedenleri ve mümkün olan tedbirler üzerinde konuştuklarını anlatan Avcı, özel olarak da Antalya'da turizmin sorunları ve sorunları aşmak için ne tür tedbirler alınması gerektiği konusunda çok açık yüreklilikle değerlendirme yaptıklarını vurguladı.

ANTALYA TURİSMİN KALBİ
Antalya'nın Türkiye'de turizmin kalbi olduğuna dikkati çeken Avcı, şunları kaydetti: "Dolayısıyla buradaki turizm temsilcilerinin, kanaat önderlerinin değerlendirmeleri bizim için çok önemli. Onlar bugüne kadar aldığımız tedbirler konusundaki teşekkürlerini ilettiler, beklentilerini, yeterli buldukları ve bulmadıkları tedbirler konusundaki görüşlerini bizimle paylaştılar. Üzerinde en fazla durulan konu, turizm, biliyorsunuz mevsimselliği çok yoğun bir sektör. Dolayısıyla bu alanda yapılacak düzenlemelerin olabildiğince sektör tarafından bilinmesinde fayda olduğunu özellikle vurguladılar. Bazı tedbirlerin önceden açıklanmasının getireceği yararın daha da artıracağını özellikle vurguladılar. Uçaklara verdiğimiz desteklerin artırılmasını olumlu bulduklarını ancak bunun 2017'ye de teşvik edilmesi gerektiğini vurguladılar."

PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİ
Pazarın çeşitlendirilmesi konusunda da görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Avcı, bugüne kadar dar alana sıkıştırdıklarını, oysa altyapının bütün dünyaya hizmet verebilecek, farklı pazarlara yönelebilecek zenginlikte olduğunun değerlendirildiğini söyledi. Avcı, "Hem turizm altyapısı olarak hem de turizm ürün çeşitliliği bakımından bütün dünyaya seslenebilecek bir ülke olmamıza rağmen, bugüne kadar kendimizi çok dar bir alana sıkıştırdığımızı, krizin de veya içinde bulunduğumuz sıkıntıların da bu alan sıkışmasından kayaklandığını hep birlikte tespit ettik. Dolayısıyla hedef kitlemizi çeşitlendirmek, ürün çeşitliliğimizi bu çeşitli pazarlarda daha yoğun biçimde tanıtmak konusunda fikir birliğinde olduğumuzu gördük" diye konuştu.

AVCI: TANITIM İÇİN GEREKLİ HAMLELERİ
Avcı, bölgenin kültür turizmi için de önemli destinasyon oluşturduğu halde bunun gereği gibi tanıtılamadığını ancak bundan sonraki süreçte tanıtma hamleleri yapacakları bilgisini paylaştı. Sektörle bu konuda tam bir anlayış içinde olduklarını görmekten memnun olduğunu ifade eden Avcı, mevzuat değişikliği gerektiren öneriler de olduğunu, Bakanlar Kurulu'nda değerlendirilecek öneriler bulunduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN