Biri bitmeden diğeri başladı

Kumluca İlçesi’nde kontrol altına alınan yangın dün öğle saatlerinde Toptaş Mahallesi’nde yeniden başladı. Sabah başlayan yangın nedeniyle de Adrasan, Olimpos ve Çıralı boşaltıldı

Biri bitmeden diğeri başladı
Antalya'nın Kumluca İlçesi'nde sabah saatlerinde kontrol altına alındığı açıklanan ve soğutma çalışmaları süren orman yangını yeniden başladı. Yangın, aşırı sert esen rüzgarın etkisiyle Toptaş Mahallesi'nde yeniden başladı ve giderek büyüyor. Kumluca yangınının kontrol altına alındığının açıklanmasının ardından Adrasan Mahallesi'nde başlayan orman yangını da giderek yayılıyor. Ekipler dağlık alandaki yangına müdahale etmekte zorlanıyor.

OLIMPOS TAHLİYE EDİLİYOR
Yangın söndürme uçakları, helikopterler ve yer ekipleri hem Adrasan hem de Toptaş mahallelerindeki yangını söndürmek için insanüstü gayret sarf ediyor. Öte yandan yayılan yangın nedeniyle turistik Adrasan, Olimpos ve Çıralı tahliye ediliyor. Bölgedeki tatilciler çaresizce konakladıkları pansiyonları boşaltıyor. Bölgede yaşayanlar ise kurtarabildikleri hayvanları ile eşyalarını bölgeden uzaklaştırmaya çalışıyor.

YENİDEN BAŞLADI
Antalya'nın Kumluca İlçesi'nde iki önemli tatil noktası Adrasan ve Olympos'a giden dağ yolunun üst kesiminde bulunan Erentepe Mahallesi'nde önceki gün öğle saatlerinde başlayan orman yangını 48 saatte kontrol altına alındıktan bir süre sonra yeniden başladı. Kumluca yangınının kontrol altına alındığının söylendiği saatlerde bu kez de turistik Adrasan Mahallesi'nde yangın başladığı haberi geldi.

ADRASAN YANIYOR
Adrasan Mahallesi'ndeki yangının ise Seylemit mevkisindeki ormanlık alanda bir evin elektrik saatinden çıktığı iddia edildi. Kısa sürede büyüyen yangın Gökçealan mevkiinde de etkili oldu. Bu iki bölgede yaşayanlar tahliye edildi. Alevlerin öğleden sonra Olimpos ve Çıralı'yı da tehdit etmesi üzerine bu bölgeler de tahliye edilmeye başladı. Kumluca-Adrasan yolu trafiğe kapatılırken bölgede görevli bir uzman çavuşun çabası yüze yakın insanı kurtardı. Uzman çavuş, gayretiyle tıkanan yolun açılmasını sağlayarak SABAH Akdeniz muhabirinin de içlerinde bulunduğu yüze yakın insanı alevlerin arasında kalmaktan kurtardı. Bölgede ekiplerin bir kısmı vatandaşın mal ve can güvenliğini sağlamak amacıyla onlara yardımla görevlendirildi.

13 EV KÜL OLDU
Alevlerin iki gün teslim aldığı Kumluca Erentepe'de 11, Toptaş Mahallesi'nde ise 2 ev kül oldu. Erentepe'de evi yanan Meryem Ersoy, bir çatal bile kurtaramadıklarını söyledi. Nurgül Duman ise ilk kez böyle bir felaket yaşadıklarını söyledi. Evini kurtarmak için canını hiçe saydığını da belirten Duman, "Bir ayağım yanmasına rağmen yatalak hastamız vardı kurtardım. Ancak evimiz kül oldu. Bir toplu iğne bile kurtaramadık. Canımızı kurtardık ona şükrediyoruz" dedi. Kumluca'da sabah saatlerinde yangının kontrol altına alındığının açıklanması ile başlatılan hasar tespit çalışmaları alevlerin yeniden yükselmesi ile ertelendi. Yetkililer yangınların kontrol altına alınması ile hasar tespit çalışmalarının yeniden başlayacağını ve vatandaşın zararının karşılanacağını açıkladı.

MÜDAHALE SÜRÜYOR
Kumluca'da Erentepe, Toptaş, Belen ve Sarıkavak mahallelerindeki ormanlık alana sıçrayan yangına 2 uçak, 6 helikopter, 42 arazöz ve 250 orman işçisiyle müdahale edildi. Uçaklar ve helikopterler Pazar sabahı günün ilk ışıklarında havadan müdahaleye devam etti. Karada ise ekipler soğutma işlemleri ve aniden büyüyen alevlere karşı müdahalelerini sürdürüyor.

EŞYALARINI TAŞIDILAR
Yangının kısa süreliğine kontrol altına alınmasının ardından Erentepe ve Toptaş köyünde bazı aileler ev eşyalarını daha güvenli bölgelere taşıdı. Birçok aile ise yeniden yangın çıkar korkusu ile evlerinin önünde nöbet tuttu. İki köyde bulunan toplam 150 büyükbaş 800 küçükbaş hayvan yangın alanını dışına çıkartılarak köylüler tarafından kurtarıldı. 300 hektar alan içinde kalan 80 dönümlük zeytin, portakal ve nar bahçeleri ve sera alanları yanarak zarar gördü. Alevlerin ortasında kalan bir TIR ile dorsesinde yüklü iş makinesi de yandı. Yangından zarar gören orman alanı 350 hektarı aştı.
BİZE ULAŞIN