Hayat normale dönüyor

Adrasan ve Olimpos’ta tahliye edilen 3 bin turist pansiyonlarına geri dönüyor. Vatandaşlar ve turizmciler de soğutma çalışmasına katılıyor

Hayat normale dönüyor
Antalya'nın Kumluca ilçesindeki orman yangınından sonra turizm bölgesi Adrasan'da çıkıp Çıralı-Olyimposu da etkileyen orman yangınının söndürülmesinin ardından geri dönüşler başladı. Bölgede itfaiyenin yürüttüğü soğutma çalışmalarına esnaf ve turizmciler de katkıda bulunuyor. Alevlerin pansiyonlarına sıçramaması için mücadele eden pansiyoncular yangın sırasında yüzme havuzlarına motor kurarak söndürme çalışmasında kullandı. İşyeri sahipleri ise 200 hektarlık alanda hala için için yanmaya devam eden ağaçları söndürmek için tarımsal ilaçlama tulumbalarından yararlanıyor. Öte yandan yangın sırasında tahliye edilen 3 bin turist ise bölgeye geri dönmeye başladı. Olimposlu turizmciler, "Bölgemizde yer alan turistlik yatakların tamamı Eylül ortasına kadar dolu. Tahliye ettiğimiz turistlerin tamamı tesislerimize geri döneceğini bildirdi" diye konuştu. Bazı turistler kaldıkları pansiyonlara yerleşip havuza girerek serinlerken, pansiyon sahipleri ve itfaiye ise bölgede soğutma işlemlerine devam ediyor. AFAD ekipleri de bölgede hasar tespit çalışmalarına başladı. Evleri yanan, seraları ve ekili alanları kül olan vatandaşları tek tek tespit eden uzmanlar yardımın en kısa sürede ulaştırılması için çalışıyor. Kumluca Kaymakamlığı bölgede şu ana kadar 30 evin yandığının tespit edildiğini ve çalışmaların sürdüğünü bildirdi. Hasar tespit çalışmalarının 24 saat kesintisiz sürdüğünü de belirten kaymakamlık yetkilileri, "Kalıcı yardımların en kısa sürede ulaşabilmesi için önce tespit yapılması gerekiyor" ifadesini kullandı.

KESİM İŞLEMLERİ YAPILACAK
Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, yangın söndürme işlemlerinin ardından bölgede kesim işlemlerine hızla başlanacağını bildirdi. Ardından bölgeye dikim yapılacağını da belirten Üzmez, "Bölgeyi en kısa sürede yeniden yeşerteceğiz. Bundan herkes emin olsun. Bizim görevimiz bu. Şimdiden çalışmalara başladık" açıklamasını yaptı.
BİZE ULAŞIN