Sümer’in gündemi yangın, Rusya, Önen

AK Parti İl Başkanı Sümer, orman yangını zararını açıkladı. Rus turistlerle ilgili 1 Temmuz’da müjde beklediklerini söyledi. Sümer, Önder Önen’in de disipline sevk edildiğini de duyurdu

Sümer’in gündemi yangın, Rusya, Önen
AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer gündemi değerlendirdi. Gündemin ilk konusu orman yangınıydı. Ön hasar tespit çalışmalarının bittiğini belirten Sümer, Erentepe, Toptaş, Belen ve Sarıkavak mahallelerinde 22 ev, 3 ağıl, 4 samanlık, 1 depo, 60 çiftçiye ait 120 dekar sera ve 74 çiftçiye ait 395 dekar bahçenin yangından zarar gördüğünü açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yangından zarar gören bölgelere gittiklerini hatırlatan Sümer, "Sayın Bakanımız gitmeden önce Başbakanımızla bir görüşme yaptı. Görüşmede Başbakanımız, devletimizin bu yaraların sarılacağını, yangından zarar gören en ufak bir toplu iğnenin bile karşılanacağının müjdesini verdi" dedi. Sümer, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez'in yangının çıkış sebebiyle ilgili yaptığı açıklamaları 'tahlihsiz sözler' olarak nitelendirerek, teknik inceleme yapılmadan, elde yeterli delil olmadan açıklama yapılmasının 'kabul edilemez' olduğunu vurguladı.

RUSYA'DAKİ GELİŞMELER
Rıza Sümer, Rusya ve İsrail'le yaşanan diplomatik gelişmeleri de değerlendirdi. Özellikle Rusya ile ilişkilerin normale dönmesinin Antalya turizmine büyük katkısı olacağını ifade eden Sümer, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 1 Temmuz'da Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü'nün toplantısına davet edildiğini hatırlatarak şöyle konuştu: "Bu toplantıda ilk adımın turizm yönünde atılacağına yönelik sinyaller alıyoruz. Rus halkı da Antalya gibi bir destinasyon bulamadı. Onlar da ilişkilerin hemen normale dönmesini bekliyorlar. Sayın Bakanımız 1 Temmuz'dan sonra müjdeli haberler verecektir" dedi. Sümer, bu diplomatik gelişmelerin, Antalya'nın gururu Çavuşoğlu'nun çalışmalarının bir neticesi olduğunu vurguladı.

ÖNDER ÖNEN DİSİPLİNDE
Rıza Sümer, görevinden alınan Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Koordinatörü Önder Önen'le ilgili gelişmeleri de açıkladı. Önen'le ilgili disiplin mekanizmasının başlatılmasıyla ilgili Başkan Menderes Türel imzalı bir dilekçe aldıklarını ifade eden Sümer, "Bu talebi yönetim kurulu toplantımızda değerlendirdik. Kesin ihraç talebiyle disipline sevkine karar aldık" dedi. Sümer, 7-15 gün içinde savunmasının isteneceğini anlattı.
BİZE ULAŞIN