Benzersiz eserler bu sergide

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nden seçilen bazı eserlerle oluşturulan Ottomania Sergisi EXPO 2016 Antalya’da ziyarete açıldı

Benzersiz eserler bu sergide

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi'nden seçkilerle oluşturulan ve bin yıllık tarihi gün yüzüne çıkaran Ottomania Sergisi, EXPO 2016 Antalya Kongre ve Sergi Merkezinde ziyarete açıldı. Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Kurucusu ve Ottomania Sergisi Küratörü Nejat Çuhadaroğlu tarafından oluşturulan sergide İstanbul'un Fethi, 1911 İtalyan Türk Savaşı, Trablusgarp Cephesi, Balkan Harbi ve 1'inci Dünya Savaşı ile ilgili dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri olmayan dioramalar, orijinal kostümler, aksesuar ve silahlar sergileniyor.

TÜREL'E KİTAP HEDİYE
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Fırat Işık'ta sergi alanını ziyaret edip Küratör Nejat Çuhadaroğlu'ndan sergi hakkında bilgiler aldı. Çuhadaroğlu, ziyaret anısına Başkan Türel'e 'İlk Defa Yayınlanan Fotoğraflarla Çanakkale Cephe Gerisinde Savaş' isimli kitabından hediye etti. Sergi 23 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek.

CEZAYİRLİ GAZİ HASAN PAŞA
Çuhadaroğlu, serginin ilk defa EXPO 2016 Antalya için İstanbul dışına çıkarıldığını söyledi. Çuhadaroğlu, "Buradaki sergi İstanbul'daki müzenin yüzde biridir. Müzenin en büyük özelliğinden birisi de dünyada diğer müzelerde olmayan nadide eserlere de yer vermesidir. Aslanlı Osmanlı amirali buraya özel tasarlanıp geldi. İçi doldurulmuş gerçek erkek aslan bulmak çok zor. Yasak zaten. G. Afrika'da dahi bulamamıştım. Ukrayna'da bir koleksiyonerden aldık. 40 orijinal kıyafetli Osmanlı askeri ve Avrupa askeri var" dedi.

ATATÜRK'ÜN ÜNİFORMASI
İstanbul'da bin 500 metrekarelik alanı kaplayan Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesinden seçkilerle oluşturulan sergide Atatürk'ün üniforması, İstanbul'un Fethi'ni canlandıran diorama, İtalyan ve Türk askerlerine ait kıyafetler, savaş cephelerinden görüntüler dikkat çekti. Eserler arasında en büyük ilgiyi ise doldurulmuş erkek aslanın yer aldığı Cezayirli Gazi Hasan Paşa ve İstanbul'un Fethi dioraması oldu. Ziyaretçiler bütün eserleri uzun süre yakından inceleyip fotoğraflamayı da ihmal etmedi.

BİZE ULAŞIN