Pensilvanya ziyareti kitap konusu oldu

CHP Meclis Üyesi Sıtkı Soydal’ın tutuklanması ile Pensilvanya’daki FETÖ ziyareti tekrar gündeme gelen CHP Milletvekili Mustafa Akaydın’ın marifetleri kitap konusu oldu

Pensilvanya ziyareti kitap konusu oldu
CHP Milletvekili Mustafa Akaydın tarafından listeye yazılarak belediye meclis üyesi seçilen Sıtkı Soydal'ın FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanması, akıllara yeniden Akaydın ile ilgili Pensilvanya iddialarını getirdi. İddialara göre Akaydın CHP'den yeniden büyükşehir belediye başkan adayı gösterilmeyeceğini anlayınca ABD'ye giderek FETÖ'yle iletişime geçmiş ve aldığı destek ile yeniden aday gösterilmişti.

AKAYDIN KAPAK OLDU
Konu, Süleyman Yeşilyurt'un yazdığı Pensilvanya Canbazı kitabında da detaylarıyla yer aldı. Akaydın, FETÖ'yle bağlantılı oldukları iddia edilen Türkiye'nin önde gelen işadamları ve siyasiler ile birlikte kitabın kapağında da yer aldı. Bugün bu kitapta yer alan iddialarla birlikte tabloya bakıldığında, taşlar daha da yerine oturuyor. Soydal'ın aday gösterilmesinin de bu ittifak gereği olduğu iddiası, kitaptaki bilgilerle daha sağlamlaşıyor.

ZİYARET GİZLENDİ
Akaydın'ın Fetullah Gülen ziyaret gizli tutuldu. Ancak o dönemin SABAH gazetesi yazarı Sevilay Yükselir önemli bir iddia ortaya attı ve FETÖ soruşturması kapsamında aranan firari sanık Nevzat Ayvacı'nın da bu görüşmeye tanık olduğunu söyledi. Yükselir, Ayvacı'nın Başkan Akaydın'ı Gülen'in yanından çıkarken gördüğünü yakın çevresiyle paylaştığını iddia etti. Ancak bu ziyaretle ilgili her iki taraftan da doğrulama gelmedi. Türkiye'ye dönmesinden yaklaşık bir ay sonra Akaydın yeniden ABD'ye gitti. ABD'nin Teksas eyaletinde düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'nın finaline 15 Şubat 2013'te CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay ile birlikte davet edilen Akaydın, finale katıldı. Akaydın'ın üçüncü ziyareti ise gizli değil, açık şekilde gerçekleşti. Cemaatin davetlisi olarak Washington'a giden Akaydın, Ermeni soykırımı iddialarını Senato'ya taşıyan Türk düşmanı Nancy Pelocy'nin de aralarında bulunduğu 48 ABD senatörüyle tanıştı.

GÜLEN'DEN DAVET BEKLEDİ
Akaydın televizyon kanallarında yaptığı, "Hizmet grubunun davetlisi olarak Washington'a gittim. Dünyanın çok önemli insanlarıyla görüştüm. Cemaatin kurduğu lobiden etkilendim" açıklamasıyla bu ziyareti doğruladı. Hatta Akaydın konuyu bir adım da ileriye taşıyarak terörist başı Gülen ile de görüşebileceğini, "Bir daha ABD'ye gidersem Sayın Fetullah Gülen beni davet ederse gidip özellikle kahvesini içeceğim" sözleriyle duyurdu. Akaydın 7 CHP milletvekilinin de bu ziyarete katıldığını sözlerine ekledi.

ABLALAR OY İÇİN YEMİN ETTİRDİ
Pensilvanya Canbazı kitabına göre, Akaydın, Gülen'in yüksek referansıyla yeniden aday gösterilmeyi garanti altına aldı. Hatta cemaat seçim çalışmalarında da Akaydın'a destek verdi. Bu durum kitapta şöyle anlatıldı: "Pensilvanya canbazı da okyanus ötesinden yağdırdığı talimatlarla, cemaatin ablalar adını verdiği kadıları ev ev dolaştırarak CHP'ye oy verilmesini sağlamalarını istemekteydi. Cemaat üyeleri ve aile yakınları oy vereceklerine dair yemin ettirildi."

İLK ZİYARET 2013 OCAK'TA
Kitapta yer alan, 'Ateist Fetullahçı'nın hazin sonu' başlıklı bölümde Akaydın'ın FETÖ'yle bağlantısı anlatılıyor. Yeşilyurt'un iddialarına göre, CHP yönetiminin 2014 yerel seçimleri öncesi büyükşehir belediye başkanlığı için yeni isim arayışına girmesiyle koltuğu bırakmak istemeyen Akaydın çareyi FETÖ'den destek istemekte bulmuştu. Kitapta yer alan bilgilere göre, Akaydın 2013 Ocak ayının ilk günlerinde terörist başı Gülen'i Pensilvanya'daki çiftliğinde ziyareti etti. İddialara göre verilen himmet parasına göre ziyaret süresinin belirlendiği, birçok kişinin çok kısa süre konuşabildiği FETO'yla Akaydın uzun, sıcak ve dostane bir sohbet gerçekleştirdi.
BİZE ULAŞIN