FETÖ’nün bomba oyunu tutmadı

FETÖ’nün bomba oyunu tutmadı

FETÖ’nün, telekulakları ile Bylock’çu polislerini yargıdan kurtarmak için devreye soktuğu bomba ihbarı fos çıktı. Adliye arandı, duruşmaya devam edildi

Antalya'da FETÖ'nün, dün yapılan yasadışı dinleme duruşması ile aralarında bu davanın sanaklarının da olduğu Bylock'çu polislere yönelik operasyonu durdurma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Davanın başlayacağı ve Bylock'çu polislere operasyon yapıldığı saatlerde yurt dışından Antalya Adliyesine bomba bırakılacağı ihbarı yapıldı. Hollanda'daki bir IP adresinden gönderildiği tespit edilen bomba ihbarı mail'i üzerine Antalya Adliye Sarayı tamamen boşaltılarak tedbir alındı. Uzman ekipler içeride 3 saat bomba araması yaptı. Aile Mahkemesinin bulunduğu bölümdeki şüpheli paket boş çıktı.

EMNİYET MÜDÜRÜ GELDİ
Dış kaynaklı ihbarın ardından Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul Antalya Adliyesine gelerek Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ile görüştü ve durum değerlendirilmesi yapıldı. Bu sırada Özel Harekat polisleri de takviye olarak adliyeye sevk edildi. Ekipler uzun süre bina etrafında nöbet tuttu.

BAŞSAVCI AÇIKLAMA YAPTI
Adliye binasında uzman ekiplerin yaptığı 3 saat süren aramanın ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ile Emniyet Müdürü Cemil Tonbul binadan birlikte çıktı. Başsavcı adliyenin bomba ihbarı nedeniyle tedbir amaçlı boşaltıldığını söyledi. İhbarın ardından odalarda tüm odalarda ayrıntılı arama yapıldığını belirten Başsavcı Solmaz, "Vatandaşlarımızın ve meslektaşlarımızın endişe etmesine gerek yok. İhbar asılsız çıktı" dedi.

YABANCI E-MAİL
Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul da polise gelen ihbar email'inin yurt dışından bir IP adresinden gönderildiğine dikkat çekti. İstihbarat ve terör uzmanları ise ihbarın yapıldığı gün Antalya'da 2009 ile 2013 yılları arasında yasa dışı yöntemlerle 130 kişiyi dinledikleri için Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan eski istihbaratçı 12 polisin duruşmasının olduğuna dikkat çekti. İhbarın duruşmanın başlayacağı saatte yapılmasının manidar olduğu kaydedildi.

BYLOCK OPERASYONU
Olayda dikkat çeken bir başka unsur da aynı saatlerde TEM Şube'nin içlerinde yasadışı dinleme davası sanıklarının da bulunduğu Bylock'çu polislere yönelik operasyon yürütüyor olmasıydı. Bomba ihbarı, FETÖ'nün polisteki yapılanmasına yönelik sabah saatlerinde TEM ekiplerinin başlattığı ve Antalya, Bingöl, Samsun, Konya illeri ile Antalya'nın Elmalı, Alanya, Korkuteli ve Akseki ilçelerinde düzenlenen eş zamanlı operasyon devam ederken yapıldı.

20 KİŞİ GÖZALTINDA
TEM ekiplerinin operasyonunda 20 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital veri depolama cihazı, USB, akıllı cep telefonları, bilgisayar, örgütün finans ayağı Bank Asya'ya ait dekontlar, Zaman gazetesi nüshaları ile pasaportlar ele geçirildi. TEM ekipleri gözaltına alınan zanlılardan bazılarının Bylock'u hala aktif olarak kullanıldıklarının tespit edildiğini bildirdi.
BİZE ULAŞIN