Ameliyat ve yara izleriniz kabusunuz olmasın

Yara ve ameliyat izlerinin estetik cerrahi ile düzeltilebildiğini anlatan Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Aksoy, “Ameliyat ve yara izleri kabus olmasın” dedi

Ameliyat ve yara izleriniz kabusunuz olmasın
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Duygu Aksoy, yara ve ameliyat izlerinin estetik cerrahi ile düzeltilebildiğinin altını çizerek, "Ameliyat ve yara izleri kabus olmasın" dedi. Bu operasyonla amacın yara izinin dikkat çekmemesini sağlamak olduğunu dile getiren Aksoy, şöyle konuştu: "Hiç bir yöntemle bir yara izini tamamen yok edemezsiniz. Tüm ameliyatlardan ya da yaralanmalardan sonra dikiş atılan yerlerde iz kalır. Kalan yara izi aslında tamamen doğaldır. İyileşen yaranın geride kalan artığıdır. Aslında estetik cerrahide yapılan, kalacak izin en az görüneceği, nispeten gizli bir yerde olmasını sağlamak, eğer iz bir yaralanma sonucu oluşmuşsa, bu izi daha az dikkat çekecek hale getirmektir."

GÖRÜNMEYEN YERDE KALIR
Burun estetiği, liposuction gibi bazı estetik ameliyatlarda görünür bir iz kalmadığını anlatan Aksoy, "Ameliyatta yapılacak kesiyi cerrah gizli bir yerden yapar ve kalan iz görünmeyen bir yerde kalır. Burun estetiğinde tüm ameliyat burun deliği içinden yapıldığı için dışarıdan görülebilir bir iz olmaz. Yağ alma ameliyatında da liposuction kanülleri bikini içinde kalan kısımlara ya da göbek içine yapılan birer santimlik kesilerden yerleştirilir. Yağ alma işlemi sonunda dikilen kesilerden geriye görülür bir iz kalmaz" ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM VAR
Kazalara bağlı yaralanmalarda ya da apandisit, guatr ya da mide ameliyatı gibi ameliyatlardan kalan dikiş izlerinin ise farklı olduğuna değinen Aksoy, "Bu ameliyat izleri görünür yerlerde kalabilir. Bir trafik kazasında yanağı kesilmiş birisine ne yapılırsa yapılsın yanağında hafif bir iz kalacaktır. Estetik cerrahi tabii ki bu tarz yara izleri karşısında tamamen çaresiz de değildir. Estetik cerrahi prensiplerine uyarak yapılan yara revizyonlarından son derece yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN