Evlilik kabusa dönmesin

Evlilikleri zehir edebilen vajinismus ile ilgili bilgiler veren Dr. Torgaç tedavideki terapi modellerini anlattı

Evlilik kabusa dönmesin
Evli her 10 çiftin birinde görülebilen vajinismus insanlara evlilik hayatını zindan edebiliyor. Oysa belirli egzersizlerle bu hastalıktan kurtulmak ve cinsel hayatı normal çiftler olarak hayata devam etmek mümkün. Vajinismus hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Cinsel Terapist Dr. Mustafa Torgaç, vajen çevresinde kişinin isteği ve kontrolü ile kasılan güçlü pubococygeus (PC) kasları bulunduğunu belirterek "Bu kasları istediğimiz zaman kasabiliriz. İdrarınız geldiğinde bu kaslarımızı kullanarak idrarımızı tutabiliriz. Vajinismus hastalarında bu kasların istemsiz bir şekilde kasılması sonucu cinsel birliktelik imkansız hale gelir. Sizlere vajinismus tedavi süresince bu kaslarınızı kullanmayı öğretecek cinsel terapi tedavi modelleri geliştirmiş bulunmaktayız" dedi.

SIRTTA DA GÖRÜLEBİLİR
Vajinismus hastalarında bu kasılmaların sadece vajen dış kısmında değil sırt, bel, karın, bacaklarda da görülebileceğine değinen Dr. Torgaç "Bu kaslar istemli çalışmalarına rağmen vajinismus hastalarında şartlı refleks halinde kasılır. Eşi veya cinsel partner yaklaştığında bacaklarını kapatarak ve kasarak kendini koruma yoluna girmektedir. Önerimiz vajinismus olduğunuza inandığınız an cinsel ilişki denemelerine ara verip bu konuda tecrübeli uzman birisinden profesyonel destek almanızdır. Vajinismus hastalarında jinekolojik muayene sırasında, tampon veya fitil kullanma konusunda da sıkıntıları bulunmaktadır" diye konuştu.

AKLINIZA BİLE GELMEYEBİLİR
İnsanların hayat arkadaşlarını seçip evlendiği zaman vajinismus hastası olacağının aklınızın ucuna bile gelmeyeceğini belirten Dr. Torgaç, "Vajinismus çiftlerin ortak sorunudur. İlk gece kabusundan sonra cinsellik ikinci plana itilmiştir. Aradan uzun zaman geçince boşanma lafları söylenmeye başlamış aileler işin içine girmeye başlamıştır. Çift cinsel ilişki denemelerinden bıkmış, nasıl çocuk sahibi oluruz derdine düşmüştür. Kadın eşine karşı vazifelerini yerine getiremediği için kendisini mutsuz, umutsuz ve huzursuz hisseder. Erkek ise eşine cinsellik konusunda fazla ısrar etmemeye ve çare aramaya başlar" dedi.

ÇİFTLER HASTALIĞIN FARKINDA DEĞİL
Vajinismus hastalarının çoğunun bu tanımı hayatlarında ilk defa duymuş olduğuna vurgu yapan Dr Torgaç, "Böyle bir hastalık olduğunun farkında bile değillerdir. Bu çiftler profesyonel destek alıncaya kadar defalarca deneme gerçekleşmiştir. Sonuç yine hayal kırıklığıdır. Cinsel ilişki sırasında panik atak benzeri şikayetler görülür. Nefes alıp vermesi çok artmış, kalp atımları hızlanmış, nefes alamayacakmış gibi hissedebilir, ağlama, bağırma, çığlık atma olabilir. Bacaklarını kapatmaya karşıdakini itmeye, ellerini tutmaya, kalçalarını havaya kaldırararak ortamdan kurtulmaya çalışırlar. Vajinismus belirtileri çok çeşitlidir. Herkeste farklı bir tablo olabilir. Vajinismus hastalığının dereceleri bulunmaktadır. Vajinismus hastasında rahatsızlığın hangi boyutta olacağı yapılacak değerlendirme görüşmesi ve yapılacak jinekolojik muayene ile anlaşılır. Böylece nasıl bir cinsel terapi tedavi programı uygulanacağı hakkında fikir verir. Tedavi hızlanır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN