Silikon meme implantı hakkında merak edilenler

Silikon meme implantı hakkında merak edilenler

Plastik Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Sibel Atalay, silikon meme implantı hakkında kafalara takılan soruları cevapladı

  • Akdeniz
  • Cumartesi 09.10.2016
Plastik Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr Sibel Atalay, meme dokusunda daha dolgun bir görünüm elde etmek amacıyla uygulanan silikon meme implantı hakkında en yaygın kaygıları ve kafalara takılan soruları cevapladı.
Her meme büyütme isteyen kişiye silikon implant yapılabilir mi?
Silikon meme implantları tüm dünyada meme büyütme amacıyla en sık uygulanan operasyonlardır. Bu kadar yaygın kullanılıyor olması hastaların çoğunda uygulanabilir olduğunun ve hasta ve hekim memnuniyetinin iyi olduğunun göstergesidir aslında. Bazı nadir durumlarda örneğin memede şüpheli kitle veya bilinen bir hastalık varlığı, kişinin sistemik bir hastalığının olması, anestezi almasına engel bir durumunun olması, vücut gelişiminin tamamlanmamış olması gibi bazı özel durumlarda meme implantı konulmaz.
Slikon meme implantları güvenli midir?
Kanser ile meme implantı arasındaki ilişki üzerine günümüze kadar yapılan araştırmalarda silikon meme implantları ve kanser arasında bir ilişki tespit edilmemiştir. Silikon meme implantları ömür boyu vücutta kalabilir, değiştirilmesine gerek yoktur. Meme implantı yapılan hasta gebe kalabilir, emzirebilir. Bebek ve anne sağlığı açısından bilinen olumsuz bir etkisi yoktur. Günümüzde meme implantları jel kıvamında üretildiği için patlaması veya silikon akması gibi bir durum söz konusu değildir. Memedeki silikon implant vücudunuzda herhangi farklı bir noktayı etkilemez ve bir rahatsızlığa neden olmaz.
Kişi için hangi ölçüde bir meme implantı uygundur?
Meme implantının ölçüsüne karar verirken kişinin vücut yapısı, yeni memenin anatomik olarak uygun boyut ve pozisyonda olması, meme dokusunun alabileceği implant büyüklüğü ve hastanın beklentisi birlikte değerlendirilerek karar verilir. Beklentinizi doktorunuzla net olarak paylaşırsanız ve operasyon öncesinde detaylı bir planlama yapılırsa hayal kırıklığı yaşamazsınız.

Operasyon sonrası neler olur?

Meme büyütme operasyonu esnasında ve sonrasında neler yaşarım?
Meme büyütme operasyonları genellikle 1-2 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır. Operasyon esnasında uyuduğunuz için hiçbir şey hissetmezsiniz. Genelde hastalar bir sıkıntısı yoksa aynı gün taburcu edilir. Şişlik ve ağrılar yaklaşık 5 günde belirgin olarak azalmaya başlar. 1-2 ay içerisinde de memeler yeni pozisyonlarına uyum sağlar.
Meme implantı yaptırdıktan sonra uzun dönemde karşılaşılacak bir sıkıntı olur mu?
Silikon meme implantlarının etrafında nadiren sert bir kılıf oluşabilir ve biz bunu kapsül kontraktürü olarak adlandırırız. Kapsül kontraktürünün dereceleri vardır. Hafif derecelerde genellikle hiçbir müdahale yapılmaz. İleri derecelerde kapsül kontraktürü oluştuğunda kapsülün çıkarılması ve bazen de implantın değiştirilmesi gerekebilir. Bu durum oldukça az görülen bir durumdur.
BİZE ULAŞIN