İhracatçının gözü Putin ziyaretinde

İhracat sezonu başlarken sektör Rusya’dan gelecek yasağın kalktığı müjdesini bekliyor. Sektörün gözü, Putin’in Türkiye ziyaretine çevrildi

İhracatçının gözü Putin ziyaretinde

Turizmde yasaklar kalktı, ancak en önemli pazar Rusya'ya ihracat yasağı sürüyor. İhracat sezonu açılırken, sektör gözünü bugün gerçekleşecek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretine çevrildi. Yaş sebze meyve sektörünün beklentisi, Rusya'nın Türk gıda ürünlerine uyguladığı ambargoyu bir an önce kaldırması. Putin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la İstanbul'da yapacağı görüşmede müjde verilmesi bekleniyor. Dün İstanbul'da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin Rus mevkidaşı Aleksey Ulyukayev ile görüşmesinden de olumlu mesajlar çıktı. Ekonomi zirvesinde masaya yatırılan konuların başında Türk gıda ürünlerine konulan ambargonun kaldırılması olduğu ifade edildi. Ekonomi zirvesindeki olumlu hava, Putin'in Türkiye ziyareti öncesi beklentileri artırdı.

FABRİKA AYARLARI
Putin'in ziyareti öncesi Rusya'dan gelen son haberlerde de olumlu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin özel ekonomi bölgesi Alabuga'da yapılan üç yatırımının açılışını yaptı. Zeybekci'yi Kazan'da Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov karşıladı. Yüz milyonlarca dolarlık üretim tesislerinin açılışı, Rus basınında 'fabrika ayarlarına dönüş' olarak yorumlandı.

UMUT VERECEK
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, nar ve narenciyede ihracat sezonunun başladığını, ihracatın lokomotifi olan domates ve biberin de aralarında bulunduğu sera ürünlerinde ise ihracat sezonunun yakında açılacağını belirterek, "Yakın bir tarihte yasakların kalkması sektör için çok önemli. Zor giden bir sezonun ardından, yeni bir sezona başlarken yasakların kalkması sektöre büyük umut verecek" dedi. Putin'in Türkiye ziyaretinin önemli bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çeken Satıcı, "Müjdeli bir haber bekliyoruz. Türk üreticisinin yanı sıra Rus tüketicisinin gündeminde de bu konu var. Ürünlerimizi Ruslarla buluşturmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

HEMEN İHRACAT
Rus ithalatçılarla görüşmelere yasak yokmuş gibi devam ettiklerinin altını çizen Satıcı, "Moskova'da gıda fuarına katıldık. Firmalar, bölgemizden almak istedikleri ürünlerin listesini aktardı. Yasağın kalkmasının hemen ardından ihracatı başlatacak şekilde hazırlandık" dedi.

1 MİLYAR DOLARLIK ZARAR
Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın yaptığı açıklama, Rus ambargosuyla ilgili zararın boyutlarını ortaya koydu. TürkRus internet sitesinde yer alan habere göre, Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Rusya'nın 2016 yılının başında ithalatını yasakladığı Türk ürünlerinin toplam bedeli, Rusya'nın 2015 ithalatının yüzde 22'sine eşit, 900 milyon dolar seviyesinde" denildi. Habere göre, bakanlık raporlarının aktarıldığı TASS Ajansı, Rusya'nın Türk ürünlerine yönelik yasakları sürdürmesi halinde, Türkiye'nin kaybının 1 milyar doları bulabileceğini iddia etti. Rus turistlere getirilen Türkiye yasağının turizm sektörüne kaybının ise yaklaşık olarak 4 milyar dolar olduğu açıklanmıştı.

BİZE ULAŞIN