Festival heyacanı kortejle başlıyor

Festival heyacanı kortejle başlıyor

Uluslararası Antalya Film Festivali, bugün geleneksel kortej geçişiyle başlayacak. Festivalin açılış töreni yarın EXPO Kongre Merkezi’nde yapılacak

Bu yıl 53'üncü kez perde açan Uluslararası Antalya Film Festivali, bugün geleneksel kortej geçişiyle başlayacak. Sanatçıların halkı selamlayacağı kortej geçişi, saat 17.00'de Cam Piramit önünde başlayacak. 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin açılış ve kapanış törenleri bu yıl EXPO 2016 Antalya alanında yer alan 5 bin 3 kişilik EXPO Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. Yarın gerçekleşecek resmi açılış gecesinde aynı zamanda Onur Ödülleri de sahibini bulacak. Geçen yıl olduğu gibi festivalde yine iki ayrı ödül töreni düzenlenecek.

GÖÇMENLER VE DARBE
Bu yıl Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'na 60 film başvururken, 12 film yarışmada ödül almak için jüri karşısına çıkacak. Yarışacak filmlerin 8'inin yönetmenlerin ilk filmi olması ile 2 filmin de belgesel olmasıyla dikkat çekiyor. Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda ise 10 film 50 bin avroluk para ödülü için yarışacak. Festivalin bu yılki farkındalık projesi de 'göçmenler ve darbe' konulu olacak. Göçmen sorununun insani boyutunun altını çizmek için 'Hiçbir Yerin İnsanları', darbeler gerçekleşince halkların başına gelenleri anlatmak için de 'Güneş Tutulması' başlıklı film programları düzenlenecek.

ÜNLÜ KONUKLAR GELİYOR
Festivalin bu yılki yabancı konukları, dünyaca ünlü Fransız oyuncular Gerard Depardieu ve Audrey Tautou ile Şeytan'ın Avukatı filmi ile tanınan ünlü aktris Connie Nielsen olacak. Amelie filmi ile hafızalara kazınan ve son filmi Sonsuzluk ile festivale konuk olan Audrey Tautou'nün açılış gecesinde Onur Ödülü alacağı, Altın Küre ödüllü Gerard Depardieu'nun ise kapanış törenine katılacağı öğrenildi. Connie Nielsen ise İtiraflar filmi ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda yarışacak.
BİZE ULAŞIN