Hakan ÇATAL: Hoşgeldin yeni başkan

26 Ekim'de Ankara'da basketbolun yeni patronu için seçime gidilecek.
Görünen o ki Cumhurbaşkanlığı Spor Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu muhtemelen tek aday çıkacak.
Durum böyle olunca Harun Başkan'a teşekkür etmekten başka bir seçenek kalmıyor.
Türk basketboluna yıllarca hizmet etmiş Harun Erdenay ve ekibine teşekkür ederiz. Bir kere başkan ve ekibi Kaf Dağı'nın tepesine çıkmadı. Tam aksine kolay erişilebilir oldular. Bu inanın çok önemli bir nokta. Daha seçim olmadı ama yapılan açıklamalarda kamuoyu yeni başkanını seçti. Ama Türk basketboluna hizmet esastır.
Büyük bir ailedir bu camia.
Benim her zaman dile getirdiğim önemli bir nokta var bu göreve gelenler için: Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ya; 'Dünya 5'ten büyüktür' diye, bence basketbol ailesine İSİMSİZ kahramanları İSİMLENDİREREK maça sokmanın zamanı gelmiştir.
Eğer göreve gelip bu benim arkadaşım, filanca onun adamı deyip bahane üretip taşra orası derseniz değişen birşey olmaz. Yeni başkan gel paylaş Anadolu'daki basketbol gönüllüleri ile bazı pozisyonları. Bizler 30-40 yıldır basketbolün neferleriyiz. Eğer dersen, 'Yok ben arkadaşlarımla basketbolu yöneteceğim, o zaman nasıl bir yeni bakış ve nefes gelir, orası tartışmaya açılır.
FİBA dünya sıralamasında erkeklerde 8, kadınlarda 7 ve genç erkeklerde 5'inci sıradaki basketbol, Türkiyenin spordaki en başarılı branşı. Yani ilk 10 içindeyiz. FİBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel'in yaptığı açıklama için söylenecek birşey yok. Kim gelirse onunla çalışırım. Ama o da Hidayet Türkoğlu'nu işaret etti. 26 Ekim'i bekleyelim görelim. Ama yakın zamanda resmi açıklamalar gelir, paylaşırız.
Gelelim kamuoyundaki Recep Ankaralı'nın açıklamalarına: MHK görevine devam ediyor ve ben hakem ve hakem gözlemcilerini atamaya tek yetkili kişi olarak görevime devam edeceğim.
A klasmanda 8, B klasmanda 17 hakem gözlemcisiyle sezonu bitireceğiz. Bütün büyük basketbol ülkelerinde tek bir kişi atama yapıyor, bu sistemin doğruluğu zaman içinde kendini gösterecektir.
Demecinin doğruluğunu biz de zamana bırakıyoruz. Ankaralı hakemlerin formda bir sezon başlangıcı yaptıklarını paylaşmıştı.
Şu ana kadar bu paylaşımları doğru.
Sezon içindeki gelişmeleri hep beraber masaya yatıracağız.
Hoşçakalın, basketbolla kalın.
BİZE ULAŞIN