Ulaşımda yeni dönem başlıyor

Antalya’da kent içi ulaşımda 500 otobüs, kırsalda ise 40 minibüse ihtiyaç duyulduğunu açıklayan Başkan Türel ulaşımda yeni dönemin 1 Ocak 2017’de başlayacağını duyurdu

Ulaşımda yeni dönem başlıyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ekim ayı meclis toplantısı devam oturumunda toplu ulaşımda dönüşüm konusunda bilgi verdi. Türel, ulaşım esnafının iki midibüs birleşerek otobüse mi dönüşecekleri, yoksa minibüse dönerek kırsal ulaşım mı yapacakları konusundaki başvuru süresinin bittiğini hatırlattı. Türel, otobüse dönüşmek için başvuru yapmayan esnafın minibüs olarak devam edeceğini söyledi. Kent içi toplu ulaşım için 500 otobüsün mevcut yolcu talebini karşılayacağını ifade eden Türel, kırsal ulaşım için ise 40 minibüse ihtiyaç olduğunu söyledi.

İŞTE ULAŞIMIN DETAYLARI
Menderes Türel konuyla ilgili şu detayları paylaştı: "İki midibüs birleşerek otobüs olacak. Diyelim ki midibüs sahipleri birleşerek 12 metrelik 300 otobüs ortaya çıkardı. O kişilere 'Şirketleşin ve ihtiyaç olan 200 otobüsü de siz alın' diyeceğiz. Önceliğimiz esnafın alması. Ama alamazlarsa belediye olarak biz devreye gireceğiz. Kırsal ulaşım yapmak isteyen minibüs sayısı da fazla olursa rotasyona gidilecek. Diyelim 200 minibüs kırsal ulaşım yapmak istedi. O zaman esnaf başına 5 günde bir sıra gelecek."

YENİ DÖNEM 2017
Kendi tercihinin midibüs esnafının birleşerek otobüse dönüşmesi olduğunu ifade eden Türel, "Toplu ulaşımla ilgili önceliği esnafa tanıdık. Benim önerim otobüslere dönmeleri. Ama bu konuda zorlama yapmamız söz konusu bile değil. 1 Ocak 2017 itibariyle Antalya'nın yeni toplu ulaşımını yürüteceğiz" ifadelerini kullandı. Türel, ulaşım esnafının vereceği kararın bir son değil, yeni ulaşım için bir başlangıç olduğunu söyledi. Türel, Antalya'daki sistemi oturttuktan sonra Alanya, Kemer ve Manavgat gibi büyük ilçelerde de kartlı sisteme geçileceğini söyledi. Toplu ulaşımda dönüşümle ilgili alınması gereken son mecliste karar, CHP'li meclis üyelerinin ret oylarına karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

TOPTANCI HAL PROJESİ
Türel, yeni otogarın elektriğini güneş enerjisi ile karşılayacak akıllı bir mimari ile yapılacağını söyledi. Mecliste Serik Yukarıkocayatak'ta toptancı hal için alan ayrılması da kabul edildi. Konuyla ilgili bilgi veren Türel, Antalya'nın gelecek projeksiyonunda yeni bir hal binasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Yeni hal projesiyle ilgili toptancı hal esnafıyla görüşeceklerini dile getiren Türel, esnafın kararının atılacak adımda belirleyici olacağını savundu. Mecliste ayrıca iki ay sonra taşınılacak yeni hizmet binasında yer alan meclis salonunda parmak izleriyle oy kullanacak meclis üyeleri, meclis toplantısı öncesi parmak izlerini sisteme kayıt ettirdi.

OTOGAR ALANI SATILACAK
Meclis toplantısında otogar ve toptancı hallerin taşınmasıyla ilgili konular da masaya yatırıldı. Mevcut otogar alanının ticari alana dönüştürülen gündem maddesi, CHP'li meclis üyelerinin muhalefetine karşın oy çokluğu ile geçti. Yeni otogar için Döşemealtı'da bir alan belirlediklerini açıklayan Türel, yapılacak hizmetler için kaynağa ihtiyaç olduğunu, bu nedenle mevcut otogar alanının da satılmasının gündemde olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN