Çöpe gitmesin açlık bitsin

Dünyadaki açlığa dikkat çeken ATB Başkanı Ali Çandır, çöpe giden gıdalarla 20 yıl açlığın önlenebileceğini söyledi

Çöpe gitmesin açlık bitsin

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle açıklama yaptı. Dünya genelinde 800 milyondan fazla insanın açlık çektiğini, her 4 saniyede bir insanın ise açlıktan hayatını kaybettiğini kaydeden Ali Çandır, 600 milyon insanın obezite ile mücadele ettiğine dikkat çekti.

20 YILLIK STOK GİDİYOR
1 milyardan fazla insanın günde 3 TL'den daha az para ile geçinmek zorunda olduğunu belirten Çandır, "Oysaki yılda 100 milyar TL harcayarak bu durumu önlemek mümkün, yine 1 yıl boyunca çöpe giden gıdalarla 20 yıldan fazla süre açlığı önleyebiliriz" dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA
Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü'nün bu yıl 'İklim değişiyor. O halde gıda ve tarım da değişmeli' ana temasıyla hareket ettiğine dikkat çeken ATB Başkanı Çandır, "BM, küçük çiftçilerin daha dayanıklı olmasını, gıdanın sürdürülebilir bir biçimde üretilmesini ve daha az tüketmemiz gerektiğini vurguluyor. Milli tarım projesinin açıklandığı şu günlerde stratejik sektör olarak kabul edilen tarımı iklimle uyumlu hale getirmek, tarımı ve gıda üretimini korumak ve kollamak; projenin hayata geçmesi, eksikliklerinin tamamlanması ve yanlışların düzeltilmesinin ardından daha önemli bir hale gelecektir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN