Müzik onun hayatı

Müzikolog olma hedefindeki SP hastası Mustafa Mehmet Yılmaz’ın 95 kiloluk akülü aracı için servis olmayınca okula ailesi tarafından taşınıyor

Müzik onun hayatı

Antalya'da yaşayan Uğur- Neslihan Yılmaz çiftinin, ikiz erkek çocuklarından 14 yaşındaki İsmail Çağan Yılmaz sağlıklı, Mustafa Mehmet Yılmaz ise Serebral Palsi'li (SP-beyin felci) olarak dünyaya geldi. Tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren, sağ elini yüzde 80, sol elini ise fizyoterapi ile yüzde 20 kullanabilen Yılmaz, ATSO Güzel Sanatlar Lisesi özel yetenek sınavını birincilikle kazandı. Yılmaz, bugünlerde akülü arabası ile okula ulaşımda sorun yaşıyor. Babasının otomobil ile okula getirip götürdüğü Mustafa Yılmaz'ın en büyük isteği akülü araba ile rahat ulaşımının sağlanabileceği bir araç. Yılmaz ailesi ücretini ödemek koşuluyla çocuklarının ulaşımını sağlayacak bir servis tahsis edilmesini istiyor.

OSMANLICA DA BİLİYOR
Klasik Türk Müziğine ilgisi olan Yılmaz, bir taraftan Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı'na devam ederken diğer tarafta evde Osmanlıca öğrendi. Yaşına göre ileri derecede Klasik Türk Müziği bilgisi olan Yılmaz, çeşitli makaleler yazarken, ileride ise ünlü bir müzikolog olmayı hedefliyor. Yılmaz, "Hayata müzikle bağlanıyorum. Müzik benim yaşama şeklimi değiştirdi. Piyano ve org çalıyorum. Kanun eğitimine başladım. Osmanlıca ve İngilizce konuşabiliyorum" diye konuştu. Eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ile devam etmek istediğini vurgulayan Yılmaz, müzikoloji alanında ilerlemek istediğini vurguladı.

TAM BİR MÜZİK DEHASI
Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Sanat Müziği İcra Şefi Aydemir Tuncer, Mustafa'nın bir yakının tavsiyesi ile tanıdıklarını söyledi. Tuncer, "Mustafa yaşının çok çok üstünde bir müzik zekasına sahip. Mustafa ile çok rahat 18. yüzyıl Türk müziği alanında, 3. Selim hakkında tartışabiliyorsunuz. Mustafa'nın müzik adına bir fikir adamı ve müzikoloji dalında ilerleyeceğini düşünüyorum" dedi. Engelli bireylerin hayata daha pozitif baktığını kaydeden Tuncer, müziğin olumlu yanını Mustafa'da çok rahat görebildiklerini belirtti.

BİZE ULAŞIN