Su sorunu tarih oldu

Su sorunu tarih oldu
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Döşemealtı ilçesinin Karaveliler Mahallesi'nin tarımsal sulama sorununu çözeceğine dair verdiği sözü yerine getiriyor. Türel'in talimatıyla ASAT Genel Müdürlüğü Karaveliler'de kapalı sulama tesisi inşaatı başlattı. Çalışma ile 1 milyon lira maliyetle 25 bin metre uzunluğunda boru döşenecek.

SULANMAMIŞ YER VAR
Karaveliler çiftçileri, kapalı sulama tesisinin tamamlanmasının ardından sulu tarıma geçerek, sebzecilik, meyvecilik ve seracılık yapabilecek. Bugüne kadar hiç sulanmamış 4 bin dekar tarım arazisi suyla buluşacak. 5 adet pompa ile çıkarılan saniyede 200 metreküp su, 60 metre yüksekliğe daha önceden inşa edilmiş 1 adet 600 metreküp 1 adet 150 metreküp havuzlara aktarılacak.

HAYAL GERÇEK OLDU
Döşemealtı Koordinatörü Nurettin Tursun, "10 yıl önce buralara damlama sulama sistemi gelecek deseydik kimse inanmazdı. Damlama sulama sistemiyle Karaveliler'e bir hayat gelecek" dedi. Karaveliler Sulama Kooperatifi Başkanı Hasan Ali Koç da,"Daha önce su olmadığı için yılda bir kuru mahsul ekimi yapılabiliyorduk. Su geldiği zaman yılda 3 defa ekim yapabileceğiz. Gençlerimiz tarımla uğraşacak, istihdam sağlayacak" diye konuştu. Çiftçi Bayram Erkan ise mutluluğunu, "Bu tesis yaşam tarzımızı değiştirecek. Hayat standardımızı yükseltecek, ekonomik gücümüzü artıracak. Torunlarımızın istikbaline katkıda bulunacak bundan büyük nimet olmaz" sözleriyle özetlerken bir başka üretici Ahmet Katılmış ise, "Suyumuz geldikten sonra köyümüzün kaderinin değişeceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN