Yenikapı ruhuyla otogar yapılacak

Yeni Antalya Otogarı, Büyükşehir ile Döşemealtı’nın işbirliğiyle yapılıyor. CHP’li Döşemealtı Belediyesi otogar için AK Parti’li Büyükşehir’e 100 dönüm arazi devretti

Yenikapı ruhuyla otogar yapılacak
Antalya'da Yenikapı Ruhu'nun en güzel örneği, yeni otogar yapımı konusunda sergilendi. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin AK Partili Başkanı Menderes Türel ile Döşemealtı Belediyesi'nin CHP'li Belediye Başkanı Turgay Genç Yeni Otogar ve Oto Galericiler Sitesi konusunda örnek bir işbirliğine imza attı. Döşemealtı Belediyesi mülkiyeti kendisine ait olan 100 dönümlük alanın tapusunu otogar yapılmak üzere Antalya Büyükşehir Belediyesine devretti. İki belediye arasındaki işbirliği bununla da kalmadı. Büyükşehir Belediyesi de Oto Galericiler Sitesi'nin bu ilçeye taşınması için Döşemealtı Belediyesi'ne destek verdi.

KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİ
Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, otogarın yapılacağı 100 dönümlük arazinin tapusunu, kendisini ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e teslim etti. Büyükşehir Belediyesi de 5216 Sayılı Büyükşehir Yasası ile kullanım hakkı kendisine geçmesi gereken Döşemealtı'ndaki 100 dönümlük toptancı hal alanında Döşemealtı Belediyesi'nin talebi üzerine vasıf değişikliği yaptı. Başka bir yerde hal alanı oluşturularak, söz konusu alan toplu iş merkezi olarak yeniden planladı vemeclis tarafından da onaylandı. Toplu İş Merkezi yapılacak 100 dönüklük alan protokol yapılarak Döşemealtı Belediyesi'nin kullanımına tahsis edildi.

UZATILAN ELİ TUTARIZ
Haksız eleştirilere maruz kalmanın siyasetin garip bir cilvesi olduğunu da anlatan Türel, şunları söyledi: "Büyükşehir Belediyesi olarak muhalefet belediyeleriyle iyi ilişki kuramadığımız iddiasıyla haksız bir şekilde suçlanıyoruz. Bunları kabul etmem mümkün değil. Bize uzatılan eli her zaman tutarız; ama biz elimizi uzattığımızda sıkılı yumrukla bize geliyorlarsa orada bizim yapacağımız bir şey kalmıyor. Sizinki gibi samimiyetle işbirliğine açık bir tutum, Antalyamızın kazancı. Burada bizim kazancımızdan önce memleketimizin, milletimizin, Antalyalıların kazancı önemli. İstenildiğinde, samimi olunduğunda iktidar muhalefet ayrımı gözetmeksizin her noktada memleketimize hizmet etme imkanı oluyor. Örnek bir davranıştır buradaki tablo"

BİZ DE ÇOK MEMNUNUZ
Döşemealtı'nın geleceği için önemli bir işbirliğinin yapıldığına dikkat çeken Başkan Genç, "Döşemealtı sürekli büyüyen, Antalya'nın en önemli yol ağlarının bulunduğu bir bölge. Otogarın ilçemize gelmesi Döşemealtı'na olduğu kadar Antalya kent merkezinin trafiğinin rahatlamasına da neden olacaktır. Öte yandan Bilindiği gibi Oto Galericiler Sitesi'nin de Döşemealtı'na taşınması konusunda bir çalışmamız oldu. Büyükşehir Belediyemize ve Başkan Menderes Türel'e desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Otogarın İlçemize gelmesi için üzerimize düşeni yaptık. Çünkü böyle bir projenin yapılabilmesi için mülkiyetin Büyükşehir'de olması gerekiyor. Döşemealtı Belediyemizin Meclis Üyesi arkadaşlarıma verdikleri destekten dolayı teşekkür ederim. Döşemealtı İlçemiz her geçen gün büyüyor, şuan da Antalya'nın hemen hemen en hızlı gelişen Merkez İlçeleri arasındayız" dedi.

YATIRIM YAĞMURU
Büyükşehir Belediyesi olarak Döşemealtı'nda son derece önemli projeleri ortaya çıkarmaya gayret ettiklerini anlatan Başkan Türel, şu bilgileri verdi: "Antalyaspor tesislerimiz bitti. Önümüzdeki aylar içerisinde resmi açılışını yapacağız. Otogar çok önemli proje olarak Döşemealtı'nda söz konusu olacak. Döşemealtı'yla ilgili en önemli konulardan biri hastaneydi. O da şimdi şehir hastanesiyle çözülüyor. Hemen Kızıllı'da1500 yataklı hem de çok büyük bir şehir hastanesi kuruluyor. Kepez sınırları içerisinde gözükse de Döşemealtı'na 5 dakikalık mesafede. Onun dışında Kızıllı'da Atık Çevrim tesisimiz ile ilgili temel atmayı 1 ay içerisinde düşünüyoruz. Oradada bütün sorunları çözdük. Döşemealtı'ndaşuanda tam olarak netleşmeyen hipodrom yatırımı var. Onu da inşallah Döşemealtı'na kazandırmak gibi bir niyetimiz var."

İŞBİRLİĞİNE İYİ ÖRNEK
Bu işbirliğinin çok daha yüksek bir anlam ifade ettiğini belirten Türel, "Biz, her zaman her yerde söylüyoruz. Biz Antalyamıza hizmet için yola çıktık. İktidar muhalefet ayrımı seçildikten sonra söz konusu değildir. Siyasi parti rozetimizi seçildikten sonra kapıda bırakıyoruz dedik. İşte bunun en güzel şekliyle teyididir yaptığımız iş. İktidar muhalefet işbirliğinin hizmet noktasında en güzel verildiğini herkese göstermek adına da çok önemli" diye konuştu.

MÜTHİŞ
PROJE
Yeni otogar projesinin müthiş olduğunu söyleyen Başkan Türel, "Ödül alacak bir proje hazırlıyoruz. Enerjisini kendi üretecek otogar fevkalade çağdaş bir mimari ile inşa edilecek. Detayları tam bitmedi. Döşemealtı'ya değer katacak. Çağdaş modern mimarinin en güzel örneklerini ortaya çıkaracak proje olacak. Mülkiyet problemi de kalmadı. Projeyi kısa süre inşallah tamamlar 2017 içerisinde de inşaatına başlarız" şeklinde konuştu.

TÜREL'DEN TEŞEKKÜR
Yeni otogara verdiği destek için Başkan Genç'e teşekkür eden Türel, "Bu destek önemli bir işbirliğini ifade ediyor. Siz de toplu işyerleri ile ilgili bir talepte bulundunuz, biz de elbette dedik. Antalya'da otogar artık şehir merkezinin içinde kaldı. Çevreyolları tamamlanıyor. Otogar, Batı Çevreyolu, Kuzey Çevreyolu'na yakın bir yere taşınmalı. Bu şehir trafiğinin hafifletilmesi adına da önemli. Mülkiyet devriyle bir otogar yapabilme imkanını ortaya çıkardınız için size teşekkür ediyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN