Bitkimiz çalınıyor borsasını kuralım

Türkiye’de bolca yetişen Cistus bitkisinin yok pahasına satıldığına değinen Cumali Bora, dünyanın ilk tıbbi ve aromatik bitki borsasını kurmak istiyor

Bitkimiz çalınıyor borsasını kuralım
Antalya'nın Alanya ilçesinde 20 yıldır doğal sabun üretip satan Cumali Bora, doğal bitki ve meyvelerden 280 çeşit sabun üretirken şimdi de aramotik ve tıbbi bitki fikri ile gündeme geldi. Bora, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dünyanın ilk Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Borsası'nın hayata geçirilmesi için proje gönderdiğini söyledi. Son dönemde literatürde 'Laden ve Cistus' olarak da bilinen 'Pınar' bitkisinin üzerinde yoğunlaştığını ve bu konuda önemli bir çalışmaya imza atmanın arifesinde olduğuna dikkat çeken Bora, Avrupalılar tarafından Türkiye'den çalınan bitkinin bir an önce millileştirilmesi gerektiğini ifade etti.

HER DERDE DEVA
Cistus için 90'lı yıllardan beri yapılan araştırmalarda çok kıymetli olduğunun defalarca kanıtlandığına vurgu yapan Bora, "Zengin polifenol, proanthocyanidin, bioflavonoid (P vitamini), kateşin, gallik asit ve diğer faydalı bioaktif bileşiklerden oluştuğu görüldü. Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Demirci ve ekibinin çalışmasında anti bakteriyel ve anti mikrobiyel özellikleri net bir şekilde ispat edildi. Almanya'da yapılan klinik deneyler neticesinde farklı hastalıklarda çok olumlu sonuçlar alındı. Akneden tutun da yaşlanmayı önlemeye kadar kişisel bakımda birçok alanda çok faydalı. Ancak vatandaşlar yanlış çıkarımlarda bulunup bitkiden bireysel olarak istifade etmeye çalışmasınlar, biraz sabretsinler" diye konuştu.

ACİLEN BORSA KURULMALI
Türkiye'de acilen tıbbi ve aromatik bitki borsasına ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Bora, konuyu Cumhurbaşkanı'na anlattığına dikkat çekerek, "Bu koordinasyon sağlandıktan sonra, Ar-Ge çalışmaları, bilimsel yayınlar, üretim tesisleri, devamında ortaya çıkaracağımız ürünlerden istifade edilecek şifahaneler ve alternatif tıp sağlık köyleri olacak. Yine bu ürünlerin yurtiçi ve yurtdışı satışı için belirlenecek rantabl şehirlerde kervansaraylar kurulacak inşallah. Bu çalışmalar uzun soluklu ve geniş bir alana yayılacak. Bu mesele; memleketimiz, çocuklarımız, geleceğimiz, huzurumuz ve barış için bir fikir, bir başlangıç. Genel çerçevesini çizdiğim tüm bu çalışmaların yapılabilmesi ve sağlam temeller üzerine oturtulabilmesi için elzem gördüğümüz bazı noktalar var. Bunlardan ilki oluşturulması gereken kurumlar. Bitki Borsası, Cistus Enstitüsü ve Akademisi. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler/Ürünler Borsa

HER YERDE YETİŞİYOR
Bu bitkinin en önemli özelliklerinden birinin de insan dahli olmadan yetişmesi olduğunu belirten Bora, "Yani hala saf. Kültür tarımı yapılmıyor. Allah'ın bize bahşettiği ilk haliyle tabiatta yetişmeye devam ediyor. Ama bakıma, rehabilite edilmeye toplanmaya ihtiyacı var. Bakınız bu bitki şu an tek bir şirket tarafından ilaç ve kozmetik şirketleri için Yunanistan menşeli denilerek tedarik ediliyor. Bizim Ege ve Akdeniz kıyı şeridimizde mevcut ve bizim topraklarımızdan ucuza toplatılıyor. Tüm bilimsel araştırma ve deneyler bu bitkinin çok özel olduğunu ispat etmişken Cistus devletimiz kurumlarınca koruma ve kontrol altına alınmalıdır. Bu sebeple bu projemiz millidir, vatanperverdir ve devletimiz tarafından millileştirilmelidir. Bunun inancındayız" ifadesini kullandı.

HAKKIMIZ OLANI ALMALIYIZ
Borsanın vatandaşın ve ülkemizin söz hakkı ile gücünü teslim edeceğini belirten Bora, "Fiyatlar üzerinde spekülatif baskı oluşturulması engellenecek ve ülkemizin küresel fiyatlar üzerinde söz sahibi olma gücü artacaktır. Bu borsa bizim topraklarımızda var olanın küresel fiyatında alıcı bulmasını sağlayacaktır. Zira daha önce de belirttim, bizden kilosu kuruşlarla alınan bazı bitkiler Avrupa'da yüzlerce euro'ya satılıyor. Kısacası insanımız, ülkemiz hakkını alamıyor. Hakkımız olanı geri almak için bu borsa elzemdir. Bu borsayı Alanya'da kurup, Sayın Cumhurbaşkanımız uygun görürlerse zat-ı alilerinin ismi Recep Tayyip Erdoğan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler/Ürünler Borsası adıyla açmak istiyoruz" şeklinde konuştu. Bora, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı'nın çalışmaları desteklediğini ve üniversite bünyesinde bilimsel çalışmalar yapılabileceğini beyan ettiğini anlattı.
BİZE ULAŞIN