‘Portakal’ın yıldızları

Festivalde 2005’te başlayan dünya starlarını ağırlama geleneği, Akaydın döneminde sekteye uğrasa da Antalya onlarca sinema devini ağırladı

‘Portakal’ın yıldızları
Uluslararası Antalya Film Festivali, eski ismiyle Altın Portakal Film Festivali bu yıl yine dünyaca ünlü isimleri ağırladı. Festival kapsamında dünya sinemasının Amelie'si Audrey Tautou Onur Ödülü alırken, festivalin konuk ettiği diğer yıldızlar arasında John Savage, Armand Assante, Esai Morales, Tara Fitzgerald, Robert Davi ve Cassandra Gava yer aldı. Festivalde ayrıca yaşayan efsanelerden Actors Studio Eşbaşkanı Harvey Keitel'a da Yaşam Boyu Başarı Ödülü verildi.

2005'TE START ALDI
Antalya film festivalinde dünyaca ünlü konuk ağırlama geleneği 2005 yılında başladı. Altın Portakal'ı, Cannes kadar ünlü bir marka yapma hedefiyle yola çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2005'te festival kapsamına bir de Uluslararası Avrasya Film Festivali bölümünü ekledi. İlk yılın konukları ünlü ABD'li oyuncular Michael Madsen, Woody Harrelson, David Carradine, Ammfraser Carradine, Peter O'Toole, Mathilda May ve Charlie Chaplin'in torunu Kiera Chaplin oldu.

ULUSLARARASI MAGAZİN
Uluslararası Avrasya Film Festivali ilk yılında sansasyonel bir uluslararası magazin olayına da şahit oldu. Festivalin açılış kokteylinde Killi Bill filminin ünlü aktörü Michael Madsen, Açlık Oyunları serisinden de tanınan Woody Harrelson'ın üzerine yürüdü. İki yıldız ismi ayrıma işi de yine bir yıldız isme 'Kung Fu'nun Çekirge'si David Carradine'e düştü. Bu olay uluslararası medyada da yoğun ilgi gördü.

OSCAR'IN YOLU
2006 yılının en önemli konuğu Helen Mirren oldu. Antalya'nın ardından Los Angeles'ın yolunu tutan Mirren, The Queen filmi ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını kazandı ve "Oscar'ın yolu Antalya'dan geçer" denmesine neden oldu. Bir sonraki yıl Antalya yine büyük bir magazin olayının daha ev sahibi oldu. 2007 yılında festivale katılan Fransız sinema oyuncuları Sophie Marceau ile Christopher Lambert'in tarihi Kaleiçi'nde verdikleri samimi pozlar dünya genelinde magazin haberi oldu. Aynı yıl festivalde Onur Ödülü alan isim ise The Godfather (Baba) serisinin unutulmaz yönetmeni Ford Coppola oldu.

VENEDİK GÖLGEDE KALDI
2008 yılı ise Altın Portakal'ın uluslararası konuk konusunda zirve yaptığı yıl oldu. Festivalin yıldız konukları arasında Kevin Spacey, Bo Derek, Adrian Brody, Mickey Rourke, Marisa Tomei, Matthew Modine, Danny Glover, Jacquline Bisset, Michael York, Michael Ironside vardı. Yıldız listesi bu kadar uzun olunca, aynı yıl sadece George Clooney'in konuk olduğu Venedik Film Festivali gölgede kaldı. Antalya'nın festival anlamında tek Avrupalı rakibi de böylece Cannes kaldı.

AKAYDIN'IN İLK İŞİ
Uluslararası bir festival olma yolundaki adımlar 2009 yılında yerel seçimlerle sekteye uğradı. Büyükşehir Belediye Başkanı olan CHP'li Mustafa Akaydın'ın festivaldeki ilk değişikliği Uluslararası Avrasya Film Festivali'ni kapatmak oldu. 2009 yılında festivalin tek uluslararası konuğu Amerikalı yönetmen Bob Rafelson ve aktrist Theresa Russell oldu.

KUSTURICA OLAYI
Her yıl 'daha mütevazı' bir tören yapılan 2009-2013 yılları arasında akıllarda kalan tek uluslararası konu, festivalin az sayıdaki uluslararası konukları arasında yer alan Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın festivalden kovulması oldu. Daha sonra CHP'ye transfer olan dönemin MHP'li Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Reşat Oktay, 2010 yılında festivalin açılış töreninde Emir Kusturica'yı 'faşist' ve 'ırkçı' ifadeleriyle protesto etti. Kusturica da bu olayın ardından jürideki görevinden istifa etti.

CARDINALE GELMEDİ, AKAYDIN GİTTİ
Festivale ilgili yaşanan bir diğer komedi de İtalyan aktris Claudia Cardinale'ye ödülünün İstanbul'da verilmesi oldu. Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak filmindeki oyunculuğu ile ödülü kazanan Cardinale, Antalya'ya gelmedi. Daha sonra filminin galası için İstanbul'a giden Cardinale'ye ödülünü, Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın İstanbul'a giderek kendisi verdi. 2011- 2013 yılları arasında da festivalin uluslararası konukları sadece İngiliz oyuncu Jane Bikrin, Alman aktör Udo Kier oldu.

HOLLYWOOD VE YEŞİLÇAM STARLARI
2014 yerel seçimlerinde koltuğu yeniden devralan AK Partili Menderes Türel ise bu gidişi yeniden tersine çevirmek için çalışmalarına başladı. Türel bu dönemde yaptığı açıklamayla bunun sinyallerini verdi: "Antalya'ya yakışır şekilde yapılacak festivalimizde yine Hollywood ve Yeşilçam yıldızlarını buluşturacağız."

VAN DAMME ONUR ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ
Altın Portakal Film Festivali adı, Uluslararası Antalya Film Festivali olarak değiştirilirken, festival Ulusal Film Yarışması ve Uluslararası Film Yarışması olmak üzere iki farklı konsepte ev sahipliği yaptı. 2014 yılıyla birlikte iki farklı jüri oluşturulurken, uluslararası yarışma jürisine Altın Palmiye ödüllü efsane yönetmen Jerry Schatzberg başkanlık etti. Requiem For a Dream başta olmak üzere birçok yapımda unutulmaz performanslar sergileyen Ellen Burstyn katılırken, festivalin ödül gecesinde ünlü oyuncu Jean Claude Van Damme Onur Ödülü aldı.

BİR DİĞER ZİRVEYIL: 2015
2015'TE da uluslararası konuk sayısı bir adım daha yükseldi. Festivale Vanessa Redgrave ve eşi Franco Nero, sinemanın efsanelerinden Catherine Deneuve, Hollywood'un ikon isimlerinden Kathleen Turner ve yaşayan efsaneler arasına adını yazdıran İngiliz oyuncu Jeremy Irons konuk oldu.
BİZE ULAŞIN