Mick amca bizim yerimize utandı

Türkiye aşığı İngiliz Mick Scarsbrook, çöp sorununa dikkat çekmek için hazırladığı videoda Türklere seslendi: Ben utanıyorum, siz utanmıyor musunuz?

Mick amca bizim yerimize utandı
Fethiye'de yaşayan İngiliz Mick Scarsbrook'un çöp sorunu ile ilgili hazırladığı isyan videosu sanal aleme tam anlamıyla damga vurdu. Fethiye ile ilgili tanıtım videoları 10 binlerce kişi tarafından izlenen Scarsbrook'un çöp sorunuyla ilgili videosu 4 haftada yaklaşık 30 bin kişi tarafından izlendi.

HERKESE ÇAĞRI YAPTI
Videosunda Türkiye'de yaşanan çöp sorunuyla ilgili sadece tespit yapmakla kalmayan Scarsbrook, bir de çözüm önerisi getirdi. Scarsbrook, tüm vatandaşları eline bir çöp poşeti alarak temizlik yapmaya çağırdı. Scarsbrook, "Türkiye bir cennet. Nereye giderseniz inanılmaz bir güzellik var. Siz Türksünüz çok şanslısınız. Burada yaşıyorsunuz" sözleriyle başladığı videoda, Türkiye'nin en büyük sorununun çöp olduğunun altını çizdi. Yaşadığı bölgede Mick amca olarak tanınan Scarsbrook, çektiği videoda kendisi de bir çöp poşeti alarak temizlik yaptı.

CENNET OLARAK KALMALI
"Türkiye'de çöp sorununun çözümü hakkında kısa bir bilgi filmi" başlıklı videoda önce çöple dolu alanları gösteren, ardından temizlediği bölgeleri gösteren Scarsbrook Türkçe olarak, "10 dakika içinde topladım. Zor değil. 'Biz çöp atmadık' deme. Sizin bahçeniz bu, siz Türksünüz. Temiz kalsın Türkiye. Bu problemi kolayca çözebiliriz. Herkes eline bir poşet alacak ve çöpleri toplayacağız. Zor bir şey değil. Herkes toplasa, bu çöpler biter. Nereye giderseniz toplayın. O zaman cennet devam edecek. Böyle bir yer bulamazsınız" sözleri düşündürdü. Videodaki bilgiler kadar, Mick Scarsbrook'un Türkçesi de ilgi çekti. Scarsbrook'un "Şuna bak ya, vallaha çok kötü ya. Eve götürün ya Allah, Allah" sözleri, Mick amca bizden biri olmuş dedirtti. Videonun son bölümünde Scarsbrook'un "Utanıyorum ya, siz utanmıyor musunuz. Yurt dışından insanlar burayı görmek için geliyorlar, ayıp değil mi" demesi ise izleyicileri çöpleri atanlar adına utandırdı.

20 ŞARAP ŞİŞESİ
10 dakikalık sürede 100 tane sigara kutusu, 20 şarap şişesi bulduğunu anlatan Scarsbrook, "Burada çocuklar oynuyor biliyor musunuz, çok iyi değil mi?" diye isyan etti. Merkezlerde çöp sorunu olmadığını anlatan Scarsbrook, "Şehirler çok temiz. Ama doğaya, köylere siz bakacaksınız. Sizin sorumluluğunuz. Utanıyorum ben, utanmıyor musunuz siz, şuna bak ya" sözleriyle videosunu tamamladı.
Kıyı Temizleme Günü düzenlendi
Fethiye'de bir süre önce de Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) ve Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi öncülüğünde, Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası'na katılan gönüllü öğrenciler ve bir grup otel çalışanı, Kızılada, Boncuklu ve Aksazlar koyunda kıyı temizliği yaptı. Kıyı temizliğinde 100 torba atık malzeme toplandı.

BAŞKAN DA İSYAN ETMİŞTİ
Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı kısa bir süre önce Âşıklar Tepesi adıyla bilinen seyir teraslarındaki çöp sorunu nedeniyle isyan etmişti. 3'üncü Etap Sahil Bandı'nın yaz gecelerinde yoğun kullanımı olmasına rağmen temiz tutulduğuna dikkat çekip, vatandaşlara teşekkür eden Başkan Saatcı, buna karşın seyir teraslarında yiyecek ve içecek artıklarını yerlere atan gençlere sitem etmişti. Başkan Saatçı gençleri sosyal medyada organize olarak seyir teraslarını temizlemeye çağırmıştı. Saatcı'nın çağrısı üzerine sosyal medyada bir araya gelen Fethiyeli gençler ile belediye personeli, seyir terasları bölgesinde temizlik çalışması yapmış ve, 3 kamyon çöp çıkarılmıştı.
BİZE ULAŞIN