Antalya Mahruki’ye bayrak açtı

AKUT Akdeniz Birim Sorumlusu Sevgül, “Fedakar bir kurum birilerinin siyasi oyuncağı haline gelemez” dedi ve Mahuki’yi istifaya davet etti

Antalya Mahruki’ye bayrak açtı

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, AKUT'un siyasi taraf gibi gösterilmesinin yanlış olduğunu söyleyerek AKUT Başkanı Nasuh Mahruki'ye bayrak açtı. Sevgül, düzenlediği basın toplantısında, son dönemde AKUT Başkanı Nasuh Mahruki'nin söylemleriyle ilgili dernek içinde büyük rahatsızlık olduğunu ifade etti. Sahada çalışan gönüllü arkadaşları adına bu açıklamayı yapmak zorunda kaldığını ifade eden Sevgül, Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış 36 birimde 2 bin 200 gönüllü ile çalıştıklarını ve bu kişilerin siyasi taraf olmadan arama kurtarma faaliyeti yaptıklarını aktardı.

İSTİFA ETMELİ
Sevgül, AKUT Başkanı Mahruki'nin siyasi söylemlerinin kurum içinde rahatsızlık oluşturduğuna dikkati çekerek, "Nasuh Mahruki'ye istifa edip siyasetle uğraşması gerektiğini söyledik. AKUT'u siyasi söylemleriyle taraf gibi gösteriyor. Biz taraf değiliz. Amacımız insan hayatı kurtarmak. Hepimizin siyasi düşüncesi var ama AKUT adı altında bunlar düşünülmez, dile getirilmez ve tartışılmaz. Siyaset üstü bir kurumuz" dedi.

İKTİDAR DEĞİL TABAN BASKISI VAR
"AKUT üzerinde siyasi baskı var, mevcut iktidar AKUT'u ele geçirmek istiyor" şeklindeki algının yanlış olduğunu anlatan Yılmaz Sevgül, şunları söyledi: "Kesinlikle kimsenin böyle bir niyeti yok. Bunu çok iyi biliyoruz. Siyasi söylemlerde bulunmadığımız dönemde hiç böyle bir girişim olmadı. O zaman da mevcut iktidar vardı ve bizi destekliyordu. İktidarın tepeden bir baskısı yok, tabandan baskı var. Genel başkan, siyasi söylemlerde bulununca halk bunu dinliyor, bürokratlar, belediye başkanları dinliyor ve tepki gösteriyor. AKUT eşittir Nasuh Mahruki gibi algılanıyor. Bu algıyla belediye başkanları AKUT'a karşı tedbir alıyor. Merkezi yapıyla tepeden indirilerek yapıldığını görmüyoruz. Bu işin mutfağında olan, yıllardır emek veren insanlar Mahruki'yi istemiyor. Mahruki istifa etmez ise Antalya'daki 89 üyemiz AKUT'u bırakma yönünde karar aldı."

HERKES DESTEKLEMELİ
AKUT'tan istifa etmeyi düşünen birimlerin kurumun dinamosu olduğunu bildiren Sevgül, "Bu potansiyel mutlaka başka yerlere yönelecektir. Planlanmış bir durum yok ama ülkemizi, halkımızı sevdiğimiz için ya bağımsız ya da bütünlük içinde yeni bir örgütlenme olabilir. Şu anda sadece AKUT'un korunmasını istiyoruz. Mahruki ayrıldıktan sonra siyasi taraf olmadığımızı göstereceğiz. Misyonumuzda olduğu gibi sadece halkımıza, vatanımıza, milletimize hizmet edeceğiz" dedi.

BİZE ULAŞIN