Antalya'da kent merkezi'ne Adım Adım...

Antalya'da kent merkezinde yaklaşık 110 bin metrekarelik bir balanda projelendirilen Antalya Kent Müzesi'nin 2018 yılı sonlarında açılması için çalışmalar sürüyor

Antalya'da kent merkezi'ne Adım Adım...

Antalya Kent Konseyi tarafından, Antalya Kent Müzesi kurulması çalışmalarıyla ilgili 18 Ocak 2017 günü toplantı düzenlendi. Antalya Kültür Merkezi'ndeki (AKM) toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Türel, Antalya Kent Müzesi'nin kurulması çalışmalarında 'tünelin ucunun göründüğünü' söyledi. Antalya'da kent merkezinde yaklaşık 110 bin metrekarelik alanda projelendirilen Antalya Kent Müzesi'nin 2018 yılı sonlarında açılması için çalışmalar yoğun olarak sürdürülüyor.

NEDEN KENT MÜZESİ?
Antalyamız'ın yaşadığı hızlı göç ve yoğun kentleşmenin sonucu olarak iş, göç, emeklilik gibi nedenlerle Antalya'ya gelen insanların kentle bütünleşmesinin yeterince sağlanamadığı, Antalya'da kurulan sayıları elliye varan hemşehri derneklerinden de anlaşılıyor. İnsanlar, bu kente entegre olamadıkları gibi, sanki yarın kenti terk edeceklermişçesine yaşıyorlar. Antalya'yı yeni yurt edinmiş bu yeni hemşehrilerimizin kente entegrasyonu ile tüm Antalyalılar arasında ortak bir Antalyalılık bilinci yaratma yolunda Antalya Kent Müzesi'nin, 'kent kültürü ve tarihi', 'kentlilik bilinci' gibi kavramlar üzerinde yapacağı çalışmalar ile önemli katkıda bulunacağına inanıyorum. Antalya Kent Müzesi kısa bir süre sonra, bu yeni hemşehrilerimizin de yaşamını, çalışmalarını, bu kentteki başarılarını belleğine ekleyecektir. Böylece bu insanlar da müzede kendilerinden bir şeyler bulacağı için, yaşadığı kenti sahipleneceklerdir.

NASIL BİR MÜZE?
Kent Müzesi belki birçoğumuzun sandığının aksine, bir etnografya, bir arkeoloji müzesi olmayacaktır. Bu müze, Antalya kentine ait her türlü belge, eşya, kitap, görsel malzeme, harita, ses ve görüntü kayıtları gibi malzemeye dayalı kronolojik ve tematik sürekli geçici sergilerin düzenlendiği, halkın ziyaretine açık bir müze olacaktır. Müze kente ait tarih, coğrafi yapı, idari yapı, ekonomi ve ticari yapı, yaşam ve ulaşım, kültürel yapı, mimari eserler, turizm, ünlü kişiler, komşu ilçeler, kardeş ve dost şehirler gibi konular üzerinde çalışmalar yapacak; Antalya kenti üzerine yapılan, yapılmış çalışmaları, yayınlanan haberleri, gazete makalelerini dur durak bilmeden belleğine alacaktır. Antalya Kent Müzesi, Antalya'nın dününü araştırırken, bu günü de kayıt altına alacağından, gelişimi sürekli olacak; yaşayacak, gelişecektir. Ayrıca bünyesinde, araştırmacıların yararlanabileceği Antalya belgeleri, küçük ölçekli bir Antalya kitapları kütüphanesi, periyodik okuma salonu, dia ve multivizyon gösterileri ve küçük toplantıların yapılabileceği çok amaçlı bir salon olacağından; Antalya Kent Müzesi, Antalya'nın tarihsel derinliğini tanıtan, yayan, görsel sergileri ile yarının Antalyalıları'nı yetiştiren; başka bir deyişle kentsel belleğin periyodik zamanlarda konusu ve aktörleri değiştirilen adeta bir tiyatro sahnesi olacaktır.

BÜTÜN DÜNYADAN İZLENECEK
Antalya Kent Müzesi'nin en önemli işlevi, dünyanın neresinde oturuyor olursa olsun; her Antalyalı bu müzeyi internet ortamında gezip hasret giderebileceği gibi, dostlarına bu web sitesi ile doğduğu veya yaşadığı kenti gururla anlatabilecek. Araştırmacılar ise, çeşitli periyotlarda arşive abone olmak koşuluyla müzeye gelmeden ana bellekte bulunan verileri tarayabilecek ve aradıkları belgeleri ister CD ortamına kayıtlayabilecek veya isterse bilgisayar çıktısı olarak sahip olabilecektir. Böylece Antalya Kent Arşivi´nde araştırma yapmak için mutlaka arşive gelmek gerekmeyecektir. Arşive üye olan herkes, dünyanın her yerinden, evinden veya ofisinden bilgisayar aracılığı ile arşivin web sayfası üzerinden veri tabanına ulaşarak, istediği belgeleri alma imkanına sahip olabilecektir.

Büyükşehir eski hizmet binası Antalya Kent Müzesi'nin ana binası olacak ve kente gelen önemli konuklar binanın ikinci katında Belediye Başkanı tarafından kabul edilecek. Binanın alt katı Antalya Belediye Müzesi olacak. Antalya Şehir Tiyatrosu da yeni yüzü ile bu binada yer alacak. (1) Karaalioğlu Parkı, yıkılan stadyum ile birlikte 110 bin metrekarelik alanda, sergi alanları, çeşitli müzeler yer alacak. (2) Spor Salonu, Antalya tarihini anlatan bir sergi alanına dönüşüyor. (3)

BİZE ULAŞIN