Şikayet etmeyi bırak yatırım yapmaya bak

Antalya’nın Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, herkesin ekonomideki daralmadan şikayet ettiği bir dönemde ilçeye 7 milyon liraya fakülte yaptırdı. Yeni fakülte yapımı için çalışmaya başladı

Şikayet etmeyi bırak yatırım yapmaya bak
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) yönetimi, herkesin ekonomik daralmadan şikayet ettiği bir dönemde ilçeye binlerce liralık yatırım yaptı. Geçen ay eğitime açılan MATSO Turizm Fakültesi'ni yaptıran patronlar, bakanlığa yönetmelik değiştirtip örnek bir çalışmaya imza atarak iş dünyasına 'Elinizi taşın altına koyun' mesajı verdi. MATSO Turizm Fakültesi, ilçenin en büyük gelir kaynağı olan turizm sektörü için kalifiye personel yetiştirecek. Fakülte, Manavgat'ta kurulması planlanan üniversitenin ilk adımını da oluşturuyor.

YÖNETMELİK DEĞİŞTİ
MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, fakülte yaptırma fikirlerinin 2013 yılında göreve geldiklerinde oluştuğunu belirterek, "İhtiyat hesaplarımızdaki parayı yönetmelik gereği fakülte binası inşaatı için kullanamıyorduk. Konuyu TOBB aracılığı ile dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya ilettik ve yönetmeliğe bir madde eklenerek paranın eğitim yardımı için harcanabilmesinin önü açıldı" dedi.

İMECE USULÜ ÇALIŞMA
Boztaş, yer tahsisinden sonra Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odası ile oluşturulan ortak komisyon sayesinde hiçbir bedel almadan projenin çizildiğine dikkat çekti.

ÇATIR ÇATIR PAZARLIK
Akdeniz Üniversitesi ile 2015 yılında protokol imzaladıklarının altını çizen MATSO Başkanı Boztaş, "İhale yaptık ve yüklenici firma ihaleyi 5 milyon 800 bin liraya kazandı. Ancak kendisi ile pazarlık masasına oturduk ve rakamı 4 milyon 900 bin liraya kadar çektirip onlarında taşın altına ellerini soktuk. 15 bin metrekare açık alan üzerine 7 bin 500 metrekare kapalı alanda, 3 anfi, 2 konferans salonu ve 23 sınıftan oluşan ve 27 Ağustos 2015 tarihinde temelini attığımız fakülte binasını 10 ay gibi kısa sürede tamamladık. 5 bin öğrenci kapasiteli fakülteyi yaparken MATSO'nun öz kaynaklarını kullandık. Biz Manavgatlı işadamları olarak ihale dışı harcamalar ile okulumuzu 7 milyon liraya mal ettik. Yani bütçemizden artan ve kullanamadığımız paraları bu işe yatırmış olduk ve Manavgatlı işadamı üyelerimizin tamamı ellerini taşın altına koymuş oldu" ifadelerini kullandı.

BAKAN'A TEŞEKKÜR
Okulun açılışını yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katkıları ile fakülteye kısa sürede kadro alındığına da değinen MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, "Bakanımız 10 günde kadro tahsisi yapılmasını sağladı. Şuan fakültemizde eğitim varsa Bakanımız sayesindedir. İnşaatımızın yapımına katkı koyan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel, desteklerini esirgemeyen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve tüm kamu kurumlarına teşekkür ediyoruz" diye konuştu. Akdeniz Üniversitecsine devredilen fakültede bilimsel çalışmalarla desteklenen sürdürülebilir bir turizm hedeflendiğine vurgu yapan Boztaş, "Fakülte ile sektöre kazandırılacak kalifiye personel ve ilçeye sosyoekonomik katkısı kadar 20 yıllık projeksiyon yarattık. Turizmin içinde bulunduğu durum ve sürdürülebilir olması ile ilgili bilimsel çalışmalar yapılmasını hedefledik" dedi.

DEVLETİMİZE GÜVENİYORUZ
İş dünyası olarak ülkeye ve devlete güvendiklerine dikkat çeken MATSO Başkanı Boztaş şu mesajı verdi: "İş insanları olarak ilçe menfaatleri için daima risk almayı göze alabildik. Ülkemizin, bölgemizin ve ilçemizin gelişmesi için çaba gösteriyoruz. Ülke olarak birlik ve beraberliğimizi bozmadığımız sürece yaşanan sıkıntıların üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Ekonomimizin daha iyi gideceğine inanarak devletimize güveniyoruz ve elimizi her daim taşın altına koymaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Bütün iş dünyasını korkmadan yatırım yapmaya çağırıyoruz."

10 YILDA 25 BİN ÖĞRENCİ
Manavgatlı işadamları olarak ilçede üniversite istediklerini vurgulayan Boztaş şunları söyledi: "Biz bir hedef koyduk, üniversite ile ilçemize 10 yılda 25 bin öğrenciyi getireceğiz. Bu ayakları yere basan bir hedeftir. Manavgat Meslek Yüksek Okulumuzda 11 bölümde 4 bine yakın öğrencimiz var. Yeni açtığımız Turizm Fakültemiz ise 5 bin kapasiteli bir okuldur. İki yeni fakülteyle 5'er binden olursa toplamda 19 bin öğrenci yapar. Biz gayret gösterirsek 10 yıl içinde 25 bin öğrenci olur."
BİZE ULAŞIN