Ekonomi ipotek altında değil

Turizmde yaşanan krize karşın Antalya’da konut satışları yüzleri güldürdü. Antalya konut satışında Türkiye’deki 4’üncülüğünü korudu. Bir diğer sevindirici konu ise ipotekli satışların düşmesi oldu

Ekonomi ipotek altında değil
Turizmde tarihindeki en büyük krizlerden birini yaşayan Antalya'da, emlak satış rakamları ise yüzleri güldürdü. Antalya, toplam konut satışında İstanbul, Ankara ve İzmir'in ardından 4'üncü oldu. 2016'da Antalya'da 60 bin 608 konut satıldı. Satılan konutların 23 binini ilk satışlar, 37 binini ise ikinci el satışlar oluşturdu. Isparta ve Burdur'da da konut satışlarında artış yaşandı. Isparta'da 2016'da 5 bin 329 konut satılırken, bu sayı Burdur'da 3 bin 388 oldu.

İPOTEKLİ SATIŞLAR DÜŞTÜ
İpotekli satışlarda yaşanan düşüş de sevindirdi. Türkiye genelinde ipotekli satışlarda düşüş yaşanan az sayıdaki ilden biri Antalya oldu. Konut satışlarında 4'üncü olan Antalya, ipotekli satışlarda ise Bursa'nın ardından 5'inci oldu. Antalya'da 2016'da 18 bin ipotekli konut satıldı.

YABANCIYA KONUT SATIŞI
Antalya yabancıya konut satışlarında ise 2016'da yaşadığı düşüşe karşın ikinciliği korudu. Türkiye genelinde yabancılara konut satışı yüzde 20 düşerken, Antalya'da bu düşüşten nasibini aldı. Antalya'da yaşanan düşüş, özellikle Rusya ile yaşanan uçak krizi nedeniyle daha keskin oldu ve yüzde 28'e ulaştı. 2015'te yabancıya satılan konut sayısı 6 bin 72 olurken, 2016'da bu sayı 4 bin 352'ye ulaştı.
BİZE ULAŞIN