EMITT moral verdi

EMITT İstanbul’da kapılarını 21’inci kez açtı. 4 gün sürecek olan fuarın ilk günü yapılan konuşmalar turizm açısından moral verdi

EMITT moral verdi
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), İstanbul'da 21'nci kez kapılarını açtı. Açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai katıldı. 29 Ocak'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak olan EMITT, 70 bin metrekare kapalı alan ve 12 salonda, 80 ülkeden 5 bin firma ve markayı buluşturacak.

TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ
Açılışa katılan Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, "Türkiye şu anda Almanya pazarında 3. sırada. Ancak Türkiye hala Almanya pazarında güçlü bir destinasyon" dedi. Avrupa Otel, Restoran ve Kafeler Birliği (HOTREC) Başkanı Susanne Klaus Winkler ise, "Türk turizmi çok zor günlerden geçtiğinin farkındayız. Ailemizin bir parçası olan Türk turizmcileri asla yalnız bırakmayacağız" diye konuştu. Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Taleb Rifai de, bütün dünya için can alıcı bir sorun haline gelen terörün turizme etkisini kırmak için tatilcilerin seyahatlerinden vazgeçmeyerek en etkili yanıtı vereceklerini söyledi. Rifai, karanlık güçlerin turizme bu yüzden saldırdığına dikkat çekti.

BARIŞA KATKI KOYMALI
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ise, "Bu fuar, tüm dünyaya ve dünyayı yaşanmaz bir hale getiren karanlık güçlere karşı bir meydan okuma. Turizm ülkeleri olarak birbirimizle rekabet etmeye ihtiyacımız yok. Turizmdeki rekabet yıkıcı olmamalı, dünya barışına katkı koymalıdır" ifadelerini kullandı.

UNWTO BAŞKANI RIFAI'YE TEŞEKKÜR
Kültür ve Turizm Bakanı Bakanı Nabi Avcı konuşmasına UNWTO Başkanı Taleb Rifai'ye teşekkür ederek başladı. Bakana Avcı, "Başımıza ne zaman kötü bir şey gelse, bize ilk destek olan Rifai oluyor. Yaşadığımız terör saldırılarından sonra 'Şimdi Türkiye'ye seyahat etme zamanı' diyen, darbe girişiminin yaşandığı gün beni arayarak Madrid'deki randevumuzu hatırlatan, Madrid'de dünya medyasına çağrıda bulunarak Türkiye'de gerçekten neler olduğunu anlatmamıza fırsat tanıyan Sayın Rifai'dir. Bu sebeple kendisine çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN