BM’den teröre karşı turizme destek çıktı

BM’ye bağlı Dünya Turizm Örgütü’nün Genel Sekreteri EMITT’e katılarak ‘Asıl şimdi Türkiye’ye gidin’ çağrısında bulundu

BM’den teröre karşı turizme destek çıktı

Turizmde dünyanın çatı örgütlerinden Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nden (UNWTO) terörden zarar gören turizm destinasyonlarına destek kararı çıktı. Bu kapsamda ilk adım konuyla ilgili özel bir komisyonun kurulması olacak. Komisyon, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlayarak terörden zarar gören destinasyonlara yönelik kampanyalara ağırlık verecek. Destek verilecek ana destinasyonlar Türkiye, Mısır ve Tunus olacak.

SÜRPRİZ
Komisyonun kurulması kararı, 20 Ocak'ta UNWTO'nun İspanya'nın Madrid kentinde gerçekleşen UNWTO
Bağlı Üyeler Yönetim Kurulu Toplantısı'nda kabul edildi. Komisyon teklifi ise sürpriz bir isimden geldi. Teklif metninin altında TUI'nin eski üst düzey yöneticilerinden biri olan Alman Gunter Ihlau'nun imzası yer aldı.

TATİL YAPIN ÇAĞRISI
Komisyon kurulmasıyla Türk turizmine destek veren Dünya Turizm Örgütü'nün Genel Sekreteri Taleb Rifai de İstanbul'da gerçekleşen EMITT Fuarı'nın açılışına katılarak "Asıl şimdi Türkiye'ye seyahat edin" çağrısında bulundu. Terör olayları sonrası verilen seyahat yasaklarını eleştiren Rifai, bu yasaklarla terörden darbe gören destinasyonların adeta bir kez daha cezalandırıldığını söyledi. Konuşması ayakta alkışlanan Rifai, yasakların teröre destek niteliğinde olduğunu, teröristlere istediklerinin verilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

HER TÜRLÜ ENGEL BERTARAF EDİLMELİ
UNWTO Bağlı Üyeler Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, özellikle Alman üyeden böyle bir komisyon teklifinin gelmesinin anlamlı olduğunu söyledi. Avrupa'da turizm hareketlerinin dünya ortalamasının altında kaldığını vurgulayan Ayık, bunda en önemli etkenin terör kaynaklı güvenlik endişesi olduğunu söyledi. Bu durumun tüm insanlığın ortak sorunu olduğunun altını çizen Ayık, "Seyahat insanların en doğal hakkı. Seyahat, kültürlerin yakınlaşması, diyalogun gelişmesi için en önemli enstrüman. Bunun karşısındaki her türlü engel bertaraf edilmeli" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN