Fırsatçıya aman verilmeyecek

Meyve sebzedeki fahiş fiyatı bitirecek 3 adımı Bakan Tüfenkçi açıkladı: Üretici örgütleri güçlendirilecek, teşvik ve vergi muafiyeti verilecek

Fırsatçıya aman verilmeyecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Tarlada 1 lira olan domatesin markette 5-6 liraya satılmasının önüne geçin" talimatının ardından bakanlıklar harekete geçti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci çiftçinin ürününü ucuza alıp piyasaya pahalı satan fırsatçılar olduğuna dikkat çekerek, çiftçilerin karaborsacıların elinden kurtarılması için üretici örgütlenmelerini teşvik edileceğini açıkladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise fiyatları düşürmek için üreticiye destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

ANTALYA PİLOT İL
Yapılan çalışmaları SABAH'a anlatan Bakan Tüfenkci, üretici örgütlerinin depolama, lojistik ve pazarlama alt yapılarını güçlendireceklerini, pilot iller olarak seçilen Antalya ve Mersin'de faaliyet gösteren üretici örgütlerinin personel ve yöneticilerine, lojistik altyapılarını geliştirmeye yönelik kullanabilecekleri teşvik ve destek uygulamaları hakkında bilgi verileceğini açıkladı.

KDV VE STOPAJ MUAFİYETİ
Üretici örgütlerine alım ve satım işlemlerinde KDV ve stopaj muafiyeti sağlayacaklarını söyleyen Tüfenkci, "Pazarlama, üretimden tüketime uzanan bir zincirdir. Bu zincirin en zayıf halkası üreticilerimiz ve üretici örgütlerimizdir. Yüksek girdi maliyetlerine katlanarak üretimlerini yapan üreticilerimiz satışa sundukları malın fiyatının belirlenmesinde söz sahibi olamamaktadır. Piyasanın işleyişi tamamen organize olmuş toptancı ve perakendeci sektörün faaliyetlerine ve kararlarına bağlıdır" dedi.


Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci alınacak tedbirleri SABAH gazetesinden Barış Şimşek'e anlattı. Tüfenkci, çiftçinin ürününü ucuza alıp piyasaya pahalı satan fırsatçılar olduğuna dikkat çekti.

KARABORSACILAR VAR
Bu teşviklerin sadece üretici örgütlerine değil pazarda yer alan diğer şirketlere de verileceğini söyleyen Tüfenkci, "Buradaki amaç dikim aşamasında üreticinin elinden ürününü alan veya vermiş olduğu avanslarla çiftçinin ürününü ucuza alıp piyasaya pahalı satan adeta karaborsacılık ve fırsatçılık yapanlarla mücadele etmek. Çiftçileri karaborsacıların elinden kurtaracağız. Dürüst esnafı ve işletmeleri ise sonuna kadar destekleyeceğiz" diye konuştu. Tüfenkci, üretici örgütlerin sadece girdi temininde faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını, ürünün pazarlama aşamasında üreticileri yalnız bıraktıklarını kaydetti. Üretici örgütlerinin AB genelindeki pazar payları yüzde 47 iken Türkiye'de bu oranın binde 4 olduğunu, 482 üretici örgütü belgesi verilmiş kooperatif ve birliğinin sadece 54'ünün işlem yaptığını anlattı.

İŞTE DESTEKLER
Tüfenkci, vergi düzenlemesinin yanı sıra üretici örgütlerinin pazarlama kapasitelerinin artırılması amacıyla örgütlerin alt yapılarını kuvvetlendirmek için tasnifleme ve ambalajlama üniteleri, nakil vasıtaları ve soğuk hava deposu yatırımlarını teşvik edeceklerini açıkladı. Yapılan çalışmaların son olarak Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) görüşülerek karar bağlanacağını söyleyen Bakan Tüfenkci, "Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi gerçekten üretici ile tüketici arasındaki makas çok geniş. Burada birçok aracının yer aldığını, tarlada 1 lira olan domatesin markette 5-6 liraya satıldığını görüyoruz" dedi. Tüfenkci üretici birlikleri modeli ile üreticinin emeğinin karşılığını alabileceğini, tüketicilerin de uygun fiyata ürün temin edebileceğini sözlerine ekledi.

ÜRETİCİYE DESTEK SÜRECEK
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de özellikle kışın el yakan sebze-meyve fiyatlarını düşürmek için üreticiye destek vermeye devam edeceklerini belirterek, destekler hakkında bilgi verdi: Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilere yeni tesis ettikleri bahçe için destekleme ödemesi. Meyve üreticilerine gübre, iyi tarım, sertifikalı fide-fidan kullanımı, Ar-Ge, tarımsal sigorta gibi destekler sağlanıyor. Gübrede KDV kaldırılırken, genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteği veriliyor. Bu yıl mazot maliyetinin yüzde 50'si destek olarak üreticilere ödenecek. Ekonomik yatırımlar ile makine-ekipman alımları, damla-yağmurlama suluma yatırımları için yüzde 50 hibe veriliyor. Üreticilere Ziraat Bankası ve Tarım Kredi kooperatifleri tarafından krediler sağlanıyor. Biyolojik veya biyoteknik mücadele yapan üreticilere destekleme ödemesi yapılıyor. Yaş meyve ve sebze üretiminin artırılması, ihracatın geliştirilmesi için ilgili bakanlıklar, sivil kuruluşlar ve üniversitelerle ortak çalışmalar yapılıyor. Tarımsal ürünlerin pazarlanması, üreticilerin pazar paylarının artırılması amacıyla, kooperatif ve üretici birliklerinin kurulması teşvik ediliyor.
BİZE ULAŞIN