Acıları sporla yendi

Küçük yaşlarda önce vücudunun büyük bölümü, ardından yüzü yanan, sonra da babasını kaybeden Dilara Sultan Arpacı hayata kick boks ile döndü. Dilara’nın en büyük hedefi milli formayı giyebilmek

Acıları sporla yendi
Antalya'nın Kemer ilçesinde yaşayan ve çocukluğunda geçirdiği kaza sonucu vücudunun büyük bölümü yanan 14 yaşındaki Dilara Sultan Arpacı, yaşadığı acılara rağmen kick boks sporuyla hayata tutundu. Dört yaşındayken kardeşinin çakmakla oynarken üzerindeki naylon elbisenin tutuşması sonucu vücudu yanan ve kolları vücuduna yapışan Dilara Sultan Arpacı, beş yıl boyunca bu şekilde yaşadı.

İKİNCİ KEZ YANDI
Tedavi süresince okuldaki arkadaşlarının kendisiyle alay etmesiyle psikolojisi bozulan Arpacı, belli bir süre okula ara verdi ve birinci sınıfı iki defa okumak zorunda kaldı. Beş ameliyat geçirdikten sonra kolları vücudundan ayrılan Arpacı'nın 7 yaşındayken de yüzüne kaynar su döküldü. Yüzünde yanık izleri kalan Arpacı, annesinin de önerisiyle 10 yaşında kick boks ile tanıştı. Çamyuva Mahallesi'nde Halk Eğitim Müdürlüğüne bağlı Alakuş Kick Boks Okulu'nda dört yıldır kick boks yapan Arpacı, haftanın her günü antrenman yaparak kendisini geliştirmeye çalışıyor. Dilara Sultan Arpacı, antrenmanların ardından 2012'de, 23 Nisan'da Akdeniz Turnuvası'nda ikinci olduğunu, aynı yıl Ordu'da Türkiye Turnuvası elemelerine ise maddi imkansızlıklar yüzünden katılamadığını söyledi.

BABASINI KAYBETTİ
O yıllarda babasına kanser teşhisi konulduğunu ve onun tedavisi sırasında erkek olan ikiziyle sokaklarda mısır sattıklarını belirten Arpacı, "Bu dönemde antrenmanlara ara vermek zorunda kaldım. Babam 'sen şampiyon olacaksın' diye beni desteklerdi. 2013'te onu kaybettik. Ben de 2015'te Isparta'da düzenlenen Türkiye Şampiyonası'nda birinci oldum" dedi.

HEDEFİ AY-YILDIZ
Arpacı, sonraki yıllarda Okullar Arası Türkiye Kick Boks Turnuvası'nda yıldız kızlarda ikincilik, Akdeniz Turnuvası'nda 5 kez şampiyonluk, Ege Turnuvası'nda birincilik elde ettiğini kaydetti. Arpacı, "Hedefim, milli takıma girmek ve ülkemi Avrupa ve Dünya Şampiyonaları'nda temsil etmek" dedi.
BİZE ULAŞIN