Antalya’nın damında teleferikle çay keyfi

Uçsuz bucaksız masmavi bir Akdeniz, çevrede dünyanın en güzel dağları ve denize kadar inen yemyeşil çam ormanlarını seyretmek artık Antalyalılar için bir lüks değil

Antalya’nın damında teleferikle çay keyfi
Antalya'da Konyaaltı Plajı'ndan batıdaki Beydağlarına bakıldığında, Antalya Limanı'nın hemen arkasında üçgen şeklinde bir tepe görünür. Üzerinde Döner bir Gazino vardır. Bu yerin keşfediliş ve inşaat sürecinin ilginç bir hikâyesi vardır. 1970'li yıllarında Antalya Valisi olan Hüseyin Öğütçen'i bu tepe adeta büyülemişti. Bu beğeni onu, orada bir döner gazino, geniş halk kitlelerinin faydalanacağı çay bahçeleri, piknik yapmaya yönlendirdi. İlk incelemeleri yapmak üzere Vali Öğütçen, 11 Daimi Encümen üyesi ile 27 Temmuz 1972 günü sabahı Tünektepe'ye tırmandı.

618 RAKIMLI TEPE
Çalılara, ağaç dallarına tutunarak, kayalıklarda tırmanarak, yorucu bir yolculuktan sonra beş saatte 618 rakımlı tepeye varabildiler. Sivri kayalar, çalılar, dikenler bazı encümen üyelerinin ellerini kanatmıştı. Tepeye vardıklarında hepsi, doğanın insanın nefesini kesen sonsuz güzelliği karşısında, şaşkına döndüler. Önlerinde uçsuz, bucaksız masmavi bir Akdeniz, çevrede dünyanın en güzel dağları ve denize kadar inen yemyeşil çam ormanları. Koylar, plajlar bir gerdanlığı anımsatıyordu. Plajın önündeki küçük Sıçan Adası bu gerdanlığın adeta bir zümrüt taşı gibi duruyordu. Aşağıda Antalya kenti 35-40 derece sıcakta yanarken, 618 rakımlı tepede çam ormanlarının üstünden esen Meltem Rüzgarı insana tatlı bir serinlik veriyordu. Çevredeki manzara hepsini büyülemişti. Vali Öğütçen, çevresindekilere Tünektepe'de yaptıracağı döner gazinoyu, çay bahçelerini, teras gazinolarını anlatıyordu. Dört saat sonra İl Encümen toplantısı yapıldı. Vali, kararın oybirliği ile hemen o an alınmasını istiyordu. Biliyordu ki iş, İl Genel Meclisi'ne gitti mi yattı demekti. "Falanca köylerin yolu, suyu yokken, birkaç gavurun viski içeceği Tünektepe tesisleri yapılır mı" şeklinde ucuz politika başlayacaktı. Neyse ki, karar sonunda oy birliği ile alındı.

ÖNCE YOLU YAPILDI
Orman Bakanlığı'ndan Tünektepe'nin Özel İdare adına 49 yıl için kullanma hakkı alındı ve hemen ilk olarak yol yapımına başlandı. Orman idaresi yolu yapmaya yanaşmadı. Öğütçen, Özel İdare'nin malı olan bir dozer ve iki kompresörü bu yolun yapımına verdi. Akşam saat altıdan sonra hemen her gün yapılanları kontrole gidiyordu. Büyük güçlüklerden sonra yol 9 ayda tepeye ulaştı. Daha sonra genişletme, düzeltme, istinat duvarları çalışmaları başladı. Yol tepeye ulaşınca Vali Hüseyin Öğütçen, İl Genel Meclisi üyelerine tepede bir yemek verdi. Önce projeye karşı çıkanlar bile yapılacak işi çok beğendiler. Bazı meclis üyeleri tepenin 'Tümek' olan adını beğenmemişlerdi. Yine her zaman olduğu gibi bazı yalakalar ortaya çıkıp valiye, "Vali Tepesi" veya "Vali Öğütçen Tepe" gibi isimler önerdiler. Vali ise nezaketle bu önerileri "Benden ne kötülük gördünüz? Milleti tepeme çıkarmaya çalışıyorsunuz! Tepeme kimseyi çıkartmam. Daha fazla ileri gidip tepemi attırmayın!" diyerek şaka yollu reddetti.

NİHAYET TELEFERİK
İnşaatının başladığı 1975'ten beri Tünektepe'ye bir teleferik yapılması hayali, geçtiğimiz 4 Şubat 2017 Cumartesi günü Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in gayretleri ile nihayet hakikat oldu. Kendisine bir Antalyalı olarak minnettarım. Çünkü teleferikle Tünektepe'ye çıkan herkes, artık seyir teraslarından, 50 dakikada 360 derecelik devrini tamamlayan Döner Gazino'dan, Akdeniz'in türkuaz maviliğine bürünmüş Antalya'mızın o güzelim sahillerini, her dakika renk değiştiren Beydağlarını ve yemyeşil ormanlarını seyrederken çaylarını yudumlama olanağını bulacaklar. Ne mutlu Antalya'da yaşayana…

ÇOK AMAÇLI PROJE
Tünektepe'nin çevre düzenlemesi ve döner gazino projesini Mimar Özcan Kırmızıoğlu yaptı ve ihaleyi de en düşük bedel teklifi ile o kazandı. Projede; 200 kişilik döner gazino, şark kahvesi, 150 kişilik çay salonu, 100 kişilik taverna, 150 kişilik diskotek ve gece kulübü, sanat galerisi, PTT, satış yerleri, 2 bin kişilik teras, kır kahveleri, piknik yerleri, çocuk bahçesi, yüzme havuzu ve bir meydan öngörülüyordu. Tesislerin temelini Turizm Bakanı Lütfi Tokoğlu 6 Mayıs 1975 günü attı. 1975 Temmuz'unda, Döner Gazino'nun kaba inşaatı bitti. Vali Öğütçen Merkez Valiliği'ne atanınca, yerine gelen Vali Nihat Oğuz Bor'un ilk işi, ödeneği ve hazır parası olduğu halde Tünektepe inşaatlarını durdurmak oldu. Tünektepe inşaatları bu şekilde altı yıl kaderine terk edildi. Ecevit Hükümeti zamanında atanan iki genç vali ise "Zenginlere hitap edecek" diye inşaat ile hiç ilgilenmedi. 12 Eylül 1980'den sonra Antalya'ya vali olarak Yılmaz Türktekin atandı. Tünektepe işini tekrar başlattı. Döner Gazino, 29 Ekim 1983 tarihinde, zamanın Cumhurbaşkanı Evren tarafından hizmete açıldı.
BİZE ULAŞIN