Kocaoğlu üreticinin ‘Hali’nden anlamadı

Sebzenin tüketiciye aracısız ulaşması için kurulan Antalyalı kooperatife İzmir Büyükşehir Belediyesi haldeki dükkanı kapatarak darbe vurdu

Kocaoğlu üreticinin ‘Hali’nden anlamadı
Türkiye'nin ayakta kalabilmiş ender üretici birliklerinden Adrasan Tarım Kalkınma Kooperatifi'ne bir darbe de CHP'li Aziz Kocaoğlu'nun başkanı olduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Çiftçiden aldığı ürünü, aracısız tüketiciyle buluşturma hedefinin illegal yapılar nedeniyle engellendiğini iddia eden Kooperatif Başkanı Öcal Tuncer, İzmir halinde büyük bir mücadele sonrasında açabildikleri işyerinin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatılmak istendiğini anlattı.

KAPATMA KARARI
İzmir Büyükşehir Belediyesi encümeninin 27 Ekim 2016'da üretici örgütüne tahsis edilmiş işyerinin kira sözleşmesini iptal ederek, işyerinin boşaltılması kararı aldıklarını belirten Tuncer, gerekçe olarak da haldeki işyerinin 15 gün kapalı olmasının gösterildiğini söyledi. Yapılanın hukuka aykırı olduğunu iddia eden Tuncer, yürütmeyi durdurma kararı verilmesi talebiyle İzmir İdare Mahkemesi'ne başvurduğunu anlattı.

FIRSAT KOLLADILAR
Üretici birliği olmaları nedeniyle üye üreticiler dışında mal alamadıklarını, dışarıdan ürün temini yapamadıklarını anlatan Öcal Tuncer, "Birliğimizin merkezi olan Kumluca'da tarımsal ve iklimsel özellikleri nedeniyle sebze meyve üretimi Haziran ayında bitip Ekim-Kasım aylarında başlıyor. Ürün olmadığı için yaz aylarında satış yapamadık. Üretici birliği olduğumuz için dışarıdan mal temini de yapamıyoruz. Bölgemizde ilk ürünlerin geldiği Ekim ayıyla birlikte satışları başlattık. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni de yazılı olarak bilgilendirdik. Ancak adeta fırsat kollayarak kapatma kararı aldılar" dedi.

ENGELLENİYOR
ENCÜMEN ÜYELERİ ARACI

Mahkemeye verdiği itiraz dilekçesinde kooperatifin Türkiye'de faal çalışan tek üretici birliği olduğuna dikkat çeken Tuncer, bu konuda haldeki diğer komisyonculardan ayrı tutulmaları gerektiğini savundu. Tuncer, toptancı hallerinde bulunan toplam işyeri sayısının en az yüzde 10'unun üretici örgütlerine ayrılmasının yasal zorunluluk olduğunu hatırlatarak, "Bu yasa uygulanmadığı gibi, bir de zorluklarla açtığımız işyeri kapatılmak isteniyor. Bu yasanın pratikte uygulanması zor çünkü kanunun uygulanması belediyelere verilmiştir. Üretim bölgelerinde birlik yapılanmasına karşı olan aracıların çoğu belediyelerde meclis üyesi yada encümen üyesi. Bu nedenle birliklere engel çıkartıyorlar" iddialarında bulundu.
BİZE ULAŞIN