Antalyalılar bu dev yatırımları hak ediyor

Başbakan Binali Yıldırım, Antalya’da 67 tesisin açılışını yaptı. Yıldırım, kendisini bayraklarla karşılayan Antalyalılara yeni müjdeler verdi

Antalyalılar bu dev yatırımları hak ediyor

Başbakan Binali Yıldırım Antalya'da 731 milyon 901 bin TL değerinde 67 tesisin açılışını yaptı. Tören kapsamında açılışı gerçekleşen 10 bin kişilik spor salonunda gerçekleşen açılış töreninde Antalyalılar salonu doldurdu. Binali Yıldıırm, kendisini Türk bayraklarıyla karşılayan Antalyalıları salona girişte karanfil atarak selamladı. 67 tesisin açılış kurdelesi, Batı Çevreyolu'na ve Tünektepe Teleferik Hattı noktalarına canlı bağlantı yapılarak kesildi. Konuşmasına bir espri ile başlayan Başbakan Yıldırım, "Mevlüt Çavuşoğlu o kadar güzel anlattı ki başkenti Antalya'ya mı taşısak diye aklımdan geçti. Laf söz ederler diye vazgeçtim" dedi.

HIZLI TREN VE OTOYOL
AK Parti iktidara geldiğinden beri Antalya'ya 18 milyar lira yatırım yapıldığını açıklayan Yıldırım, "Dünyanın gözde şehirlerinden Antalya'ya yeni eserler kazandırmanın heyecanını hep beraber taşıyoruz. Antalya'da 8 bin 600 yeni derslik, 18 hastane, 15 baraj, 82 taşkın koruma dere ıslahı projesini gerçekleştik. 288 km bölünmüş yol yaptık, 148 milyon fidan diktik. Antalya bunların daha fazlasını da hak ediyor" dedi. Antalya'yı Denizli ile bölünmüş yolla bağladıklarını, Batı Çevreyolu'nun açıldığını, Kuzey ve Doğu Çevreyolları için de çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Yıldırım, "Bin 500 yataklı şehir hastanesini, Alacabel ve Çubuk tünellerini de yapacağız. Antalya-Alanya otoyolunu da yapacağız inşallah. Konya'ya Kayseri'ye hızlı trenle de bağlayacağız. En yeni teknolojileri kullanan akıllı kente Belediye Başkanımız ile dönüştüreceğiz. 10 baraj daha yapacağız" diye konuştu.YOLLARIN KRALI
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da önemli ulaşım yatırımlarının Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde yapıldığına dikkat çekerek, "Halkımız size yolların kralı diyor" dedi. Çavuşoğlu, şimdi de yine Yıldırım'ın desteğiyle Batı Antalya Havaalanı, hızlı tren ve Antalya- Alanya otobanının da açılmasını hedeflediklerini kaydetti. Manavgat'ta üniversitenin yolda olduğunu açıklayan Çavuşoğlu, Antalya'da üniversite sayısını 10'a yükseltmeyi hedeflediğini sözlerine ekledi.

ANTALYA DEMEK TÜRKİYE DEME
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise nüfusta Antalya dışında doğanların sayısının Antalya'da doğanların sayısını geçtiğini hatırlatarak, "İkinci konut sayısı 150 bini geçti. 300- 400 bin kişi yaz aylarını burada geçiriyor. 150 bin yabancı hemşerimiz de Antalya'da yaşıyor. Antalya demek Türkiye demektir" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN VİTRİNİ
Antalya Valisi Münir Karaloğlu da yaptığı konuşmada, Antalya'nın memleketin vitrini olduğunun altını çizerek, "Bütün dünyanın gözünde Antalya demek Türkiye'dir" dedi.

AÇILIŞI YAPILAN DEV YATIRIMLAR
Açılışı yapılan tesis ve yatırımlar arasında 140 milyon lira bütçeli Batı Çevre Yolu, 76.7 milyon lira bütçeli Bölge Adliye Mahkemesi, 54.8 milyon lira bütçeli 10 bin kişilik spor salonu, 50 milyon lira bütçeli Demokrasi ve Çallı Katlı Kavşakları, 25 milyon lira bütçeli Antalya-Kemer- Finike yolundaki katlı kavşaklar ile 18.8 milyon liralık bütçesiyle Sarısu-Tünektepe Teleferik Hattı dikkat çekti. Ayrıca ASAT'ın 208.7 milyon lirayı bulan alt yapı yatırımları da törenle açıldı.

BİZE ULAŞIN