Okumaya engel yok

Antalya Büyükşehir Belediyesi, sesli kütüphane hizmeti ile engellileri kitapla buluşturmaya devam ediyor

Okumaya engel yok
Antalya Yavuz Özcan Parkı içerisinde bulunan Engelli Danışma Merkezi, engelli bireylerin karşılaştıkları problemlere çözüm bularak rehberlik ederken, uzman eğitmenler eşliğinde verdiği kurslarla da engellilerin sosyal yaşamlarına ve mesleki gelişimlerine katkı sağlıyor. Engelli Danışma Merkezi'nde en çok ilgiyi ise sesli kütüphane hizmeti görüyor.

TAM DONANIMLI
Görme engelli bireyler burada internet aracılığı ile herhangi bir destek almadan günlük gazete okuyabiliyor, araştırma yapabiliyor ve e-posta gönderip alabiliyor. Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Eğitim Merkezi'ne (GETEM) ait e-kütüphaneye bağlanarak roman, araştırma, çocuk kitapları gibi birçok kitap türünü sesli olarak dinleyebiliyor. Görme engelli bireyler, Braille Alfabesi ile (kabartma yazı) çıktı alıp, okuyabiliyor.

SOSYAL HAYATA AKTİF KATILIM
Engelli Danışma Merkezi'nde görme engelli bireylere bilgisayar kursu veren Doğukan Özeren, "368 saatlik bir kursumuz var. Kurs tamamlandığında görme engelli bireyler bizden iyi bilgisayar kullanabilir hale gelecek. Sesli kütüphanede öğrencilerimiz hayata aktif olarak katılım sağlıyorlar" diye konuştu.

EĞİTİMDEN SONRA İŞ BULDU
Engelli Hizmet Merkezi'nde aldığı bilgisayar eğitimi ile özel sektörde işe başladığını ifade eden 49 yaşındaki görme engelli Sevgi Kurtkalkan "Burada aldığı eğitim sayesinde kendime iş buldum. İzin günlerimde kendimi geliştirmek için buraya gelmeye devam ediyorum" dedi.

Görme engelli kursiyerlerden Levent Ünlüer ise, "Her fırsatta geliyorum. Burası dopdolu bir yer. Eğitimler bir yana arkadaşlık ortamı çok güzel. Eğitmenlerimiz çok ilgili. Burada hem eğitim al, hem dinlen, hem kitabını dinle bundan güzel şey mi var" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN