Kültürel spor

Kickboks Milli Takım Antrenörü Talat Ayhan dövüş sporlarını birleştirdiği ‘Oba Boksu’ ile Osmanlı kültürünü de yaşatıyor

Kültürel spor
Antalya'da yaşayan Kickboks Milli Takım Antrenörü Talat Ayhan, Oba Boksu'nu yaşatmaya çalışıyor. Amacının İslam ve Osmanlı kültürünü yaşatmak olduğunu ifade eden Ayhan'ın en büyük arzusu ise devletin Osmanlı Oba Boksu'na sahip çıkıp federasyon haline getirmesi. Osmanlı Oba Boksu'nda sporcular ringde birbirlerini 'Selamün aleyküm' diye selamladıktan sonra 'Bismillahirrahmanirrahim' diyerek müsabakaya başlıyor. Müsabaka sonunda ise sporcular ellerini kalplerinin üzerine koyarak birbirinden helallik istiyor.

TÜRK VE İSLAM KÜLTÜRÜ
Yıllar önce bir aslanla 4 ay kafeste, 4 ay da dışarıda olmak üzere 8 ay birlikte yaşadığını ve teknikleri ondan esinlendiğini anlatan Ayhan, "10 yıldır üzerinde çalışıyorum. Altımızdaki şalvar Osmanlı'yı temsil ediyor, üstümüzdeki cübbe İslam'ı temsil ediyor. Kırmızı kuşağımız da namusu ve şerefimizi temsil ediyor. Özel bir federasyonuz ama biz devlet federasyonu olmak istiyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN