Yazılı Kanyon’da mistik yolculuk

Yazılı Kanyon’da mistik yolculuk

Isparta’nın Sütçüler ilçesindeki Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, ziyaretçilerini 2 bin yıllık tarihi yazıtlar arasında bir yolculuğa çıkarıyor

  • Akdeniz
  • Çarşamba 16.03.2017
Isparta'nın Sütçüler ilçesinde, içinden Göksu Nehri geçen Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, ziyaretçilerine 2 bin yıllık yazıtlar eşliğinde tarihin ve doğanın güzelliklerinin tadını çıkarma fırsatı sunuyor. Isparta'nın güneydoğusunda, Konya, Antalya ve Burdur'un kesiştiği noktada yer alan Sütçüler ilçesindeki Yazılı Kanyon, 1989 yılında 'Tabiat parkı' unvanını kazandı. İçinden geçen Göksu Nehri'nin derin vadiler içinde aktığı kanyona ismini veren ise parkın ismi ise yürüyüş yolunun yanındaki kayalara işlenmiş antik yazıtlardan geliyor.

YILDA 10 BİN KİŞİ YÜRÜYOR
Doğa Koruma Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Isparta Şubesi Müdürü Hasan Hüseyin Ölçer tabiat parkının turizm açısından Isparta'nın en önemli noktalarından biri olduğunu söyledi. Parkın doğal güzellikleriyle dikkati çektiğini dile getiren Ölçer, yılda 10 bini aşkın kişinin parkı ziyaret ettiğini belirtti.

ANTALYA'DAN YALVAÇ'A
Yazıtlarda, köle olarak dünyaya gelen Epiktetos'un 'Hür insan üzerine' adlı şiiri parçalar halinde yer alıyor. Hristiyanlığı Anadolu'da ilk yayanlardan biri olan Aziz Pavlus'un, Antalya'dan başlayan ve Yalvaç'ta sona eren, 'St. Pavlus yolu' olarak bilinen yerin bir kısmı da bu yolda. Her yıl yüzlerce Hıristiyan, Perge ile Pisidia Antiokheia Antik Kenti arasında yer alan 500 kilometrelik rotanın 10 kilometrelik kısmını, bu tabiat parkında yürüyor.
BİZE ULAŞIN