Savcıdan tahliye kararına itiraz

FETÖ’nün medya ayağı ile ilgili skandal tahliye kararı çıktı. Savcı, 11 Nisan tarihindeki ilk duruşma öncesi apar topar alınan tahliyeye itiraz etti

Savcıdan tahliye kararına itiraz
Darbe girişiminin en önemli unsurlarından birini oluşturan FETÖ'nün medya ayağı ile ilgili Antalya'da yürütülen yargılama sürecinde skandal gibi tahliye kararı çıktı. FETÖ soruşturması kapsamında yaklaşık 8 ay önce tutuklanan 10 sanıktan 8'i 11 Nisan'da yapılacak ilk duruşmaya kısa bir süre kala apar topar tahliye edildi. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın teamüllerde olmayan tahliye kararı ile ilgili bir üst mahkemeye itirazda bulunduğu öğrenildi.

SERBEST KALDILAR
Antalya'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapılanmasına ilişkin, aralarında kapatılan Zaman Gazetesi Antalya Bölge Temsilcisi Tuncer Çetinkaya ve Zaman gazetesi muhabirlerinin de olduğu 10'u tutuklu, biri firari 22 sanık hakkında hazırlanan iddianame Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Tuncer Çetinkaya başta olmak üzere, Zaman ve Cihan Haber Ajansı muhabirleri Kenan Baş, Cihat Ünal, Ömer Özdemir, Serhat Şeftali, Bizim Antalya haber sitesi sahibi Olgun Matur ve CHP Belediye Meclisi Üyesi Sıtkı Soydal ile oğlu Onur Soydal'ı adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağı koyarak tahliye etti. Zaman gazetesi muhabirlerinden Özkan Mayda ve Osman Yakut'un ise tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Şüpheliler, 11 Nisan'da Antalya Adliyesi'ndeki 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacak. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, daha önce görülmemiş şekilde verilen bu tahliye kararına 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde itiraz etti. İtirazla ilgili kararın önümüzdeki hafta başında çıkması bekleniyor.

YENİ GAZETE KURACAKLARDI
Cumhuriyet Savcılığı iddianamesinde sanıklar hakkında silahlı terör örgütü üyesi olmak suçlaması ile 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep etti. İddianamede zanlıların FETÖ terör örgütü ideolojisi doğrultusunda Antalya'da basın yayın faaliyetleri yürüttükleri, terör örgütünün basın-yayın ayağını oluşturdukları şeklinde bilgiler elde edildiği bilgisine yer verildi. İddianamede ayrıca zanlıların FETÖ terör örgütüne arka çıkan Cihan Haber Ajansı'nın kapatılması sonrasında 'Yarına Bakış' isimli yeni bir gazete oluşturmaya çalıştığı bilgisine de yer verildi.

FETÖ'NÜN MEDYA AYAĞI
Antalya Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Tuncer Çetinkaya, Kenan Baş, Cihat Ünal, Osman Yakut, Özkan Mayda, Ömer Özdemir Olgun Matur, Sıtkı Soydal, Onur Soydal, Abdurrahim Ersöz, Adem Akyürek, Betül Bayar, Eda Akıllı, Erdoğan Polat, Serhat Şeftali, Sibel Aksoy, Fatma Ayvacı, Refik Yeşil, Adem Özsoy, Gökhan Kubur, Hüseyin Bayraktar ve Nevzat Ayvacı şüpheli sıfatıyla yer aldı.
BİZE ULAŞIN