Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 135 yaşında

3 Nisan 1882 yılında ‘Antalya Ziraat ve Ticaret Odası’ adıyla kurulan ve bugün 135’inci yıldönümünü kutlayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya’nın yakın tarihi ve belleğidir

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 135 yaşında
Kim derdi ki ilk olarak Antalyalı birkaç işadamının İskele'deki mütevazı yazıhanesinde, 'Antalya Ziraat ve Ticaret Odası' adıyla 3 Nisan 1882 günü kurulan bu kuruluş, gün gelecek Antalya'ya, Antalya tüccarına ve esnafına, Antalya'nın gelişmesine, kültürüne hizmet edecek, hatta zaman zaman Antalya gündemine yön verecek? Türkiye'nin en eski Ticaret ve Sanayi Odası kuruluşları arasında 3'üncü sırada yer alan Antalya Ziraat ve Ticaret Odası'nın ilk Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Nafiz Efendi ile üyeler Pandili Efendi, Hacı Vasili Ağa, Rıza Bey, Ligori ve Vasili efendiler ile katip Hafız Mehmet Efendi'dir. Oda ilk açıldığında, kendisine ait bağımsız bir ofisi yoktur. Ticaretle meşgul başkanların iskelede bulunan şahsî ofisleri Oda için kullanılır.

Evraklar dereye atıldı
1886 yılında yapılan seçimde Yönetim Kurulu; Oda Başkanı Barutçuzade Abdi Efendi, Başkan Yardımcısı Başçıoğlu Panayot Efendi ile üyeler Rıza Bey, Mühacir Nevfel Bey, Hafız Mehmed Efendi ve Panayot Efendi'lerden oluşuyordu. Vapur acenteliği yapan ve deniz nakliyatı ile uğraşan Yönetim Kurulu Başkanı Barutçuzade Abdi Efendi, damadı Moralı Ali Efendi ile iskeledeki mütevazı yazıhanelerinde, hem kendi acentelik işlerini, hem de Ticaret Odası'nın işlerini yürütmüşlerdir. İskele'deki vapur acentesinde iki yıl kadar çalışmalarını sürdüren Antalya Ziraat ve Ticaret Odası, 1888 yılında Antalya Hükümet Konağı'na taşındı. Antalya Hükümet Konağı'nın 1893 tarihinde yanması sonucu, Vilayete ait eşyalarla birlikte Tophane Parkı'ndaki mahzenlere taşınan Ticaret ve Sanayi Odası evrakları, yeni yapılan Hükümet Konağına taşınırken 'Eski Evrakların Tetkikiyle, İşe Yaramayanların İmhası Komisyonu'nda görev yapan, o günün Tahrirat Katibi tarafından, fazlaca tetkik edilmeden 'Kadın Deresi'ne attırılmıştı. Bu nedenle Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın o tarihlere ait bilgileri genellikle sözlü kaynaklara dayanmaktadır. 14 Haziran 1910 tarihli 'Ticaret ve Sanayi Odalarına Dair Nizamname' gereğince, Ziraat Komisyonu'nun ayrılmasına karar verilir ve bugüne temel oluşturan statüsünü kazanarak, 'Antalya Ticaret ve Sanayi Odası' adını alır. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın 1921'deki yedek akçesi ise 340.000 kuruş idi.

artık yeni binasında
Hükümet Caddesindeki çeşitli binalarda ve Zincirli Han'da faaliyet gösteren ATSO, 1937 yılında, bugün ATSO'nun Antalya Kültür Sanat'ın (AKS) bulunduğu yerdeki iki katlı bir binayı satın alarak taşınmış ve faaliyetlerini alt katında işyerleri olan bu binanın birinci katında sürdürmüştür. 1970 yılında Yzb. Cengiz Toytunç Caddesi üzerindeki bu bina yıktırılarak, yerine çok katlı bir ATSO binası yaptırılmış, 1974-2008 yılları arasında faaliyetlerini bu binada sürdürmüştür. Üye sayısı ve faaliyetleri her geçen gün büyüyen ATSO bugün, Gazi Bulvarı üzerinde 2008 yılında inşa ettirdiği yeni ve modern binasında hizmet vermeye başladı. Türkiye turizmine başkentlik yaptığı söylenen Antalya'nın, ne yazık ki bugüne kadar dünya standardında yapılmış bir resim sergi galerisi yoktu. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, bu eksikliğin bilinci ile Antalya'mıza, dünya standartlarında güzel bir kültür sanat merkezi kazandırdı. ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı'nın çatısı altında hayata geçirilen Antalya Kültür Sanat, kentin merkezinde, 2014 yılında yıkılan ATSO'nun eski yönetim binasının yerine inşa edildi. Bu yeni kültür sanat merkezi, hazırlık sergileriyle kapılarını 31Temmuz 2015 günü sanatseverlere açtı.

30 bin aktif üye var
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, yöre ve ülke ekonomisinde önemli rol üstlenen çeşitli kurumlaşmaların öncüsü ve katılımcısı olarak misyonunu sürdürmektedir. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, bugün 30 bine yakın aktif üyesi, 28 milyon liralık bütçesi, 49 meslek grubu, 127'si Meclis Üyesi olmak üzere 303 Meslek Komite Üyesi ile devasa bir kurumdur. Merkez, Serik, Kemer, Korkuteli, Elmalı, Gazipaşa, Akseki ilçeleri ticaret sicili ve oda hizmetleri ATSO tarafından yürütülmektedir.
BİZE ULAŞIN