Hainlerin tahliyelerine durdurma kararı çıktı

Antalya’da FETÖ’nün medya ve polis ayağı ile ilgili skandal tahliye kararlarını bir üst mahkeme durdurdu. 8 gazeteciden 5’i, 20 polisten 15’i hakkında yakalama kararı verildi

Hainlerin tahliyelerine durdurma kararı çıktı
Antalya'da darbe girişiminin önemli ayaklarından medya ve polis yapılanmasıyla ilgili yürütülen davalar kapsamında geçen hafta gündeme bomba gibi düşen tahliye kararlarına tokat gibi durdurma çıktı. Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından apar topar verilen tahliye kararlarına Cumhuriyet Savcıları'nın itirazları, Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkemede ayrı ayrı ele alınan itirazlar sonunda tahliye edilen 8 gazeteciden 5'i ile 20 polisten 15'i hakkında yeniden yakalama kararı çıktı.

KARAR TARTIŞILMIŞTI
FETÖ soruşturması kapsamında yaklaşık 8 ay önce tutuklanan 10 sanıktan 8'i hakkında 11 Nisan'da yapılacak ilk duruşmaya kısa bir süre kala apar topar tahliye kararı verilmişti. Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklardan Zaman Gazetesi eski Bölge Temsilcisi Tuncer Çetinkaya başta olmak üzere, yine eski Zaman Gazetesi Temsilcisi Serhat Şeftali, Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı muhabirleri Kenan Baş, Cihat Ünal, Ömer Özdemir, Bizim Antalya haber sitesi sahibi Olgun Matur ve CHP Belediye Meclisi Üyesi Sıtkı Soydal ile oğlu Onur Soydal, sendikacı Erdoğan Polat'ı adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağı koyarak tahliye etmişti. Zaman gazetesi muhabirlerinden Özkan Mayda ve Osman Yakut'un ise tutukluluğunun devamına karar verilmişti.

İKİ KİŞİ TEKRAR YAKALANDI
Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, daha önce görülmemiş şekilde verilen bu tahliye kararına 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yaptığı itiraz kabul edildi. İtirazla ilgili dosyayı ele alan Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye edilen sanıklardan Tuncer Çetinkaya, Olgun Matur, Sıtkı Soydal. Erdoğan Polat ve Serhat Şeftali hakkında 'CMK 100 ve devamı maddeleri gereğince' tutuklanmak üzere yakalama emri çıkartılmasına karar verdi. Mahkeme, savcının tekrar tutuklanmasını talep ettiği sanıklardan Kenan Baş, Onur Fazıl Soydal, Cihat Ünal, Ömer Özdemir ve Abdürrahim Ersöz'ün yattıkları süreler nedeniyle tekrar tutuklanmalarına gerek görmedi. Mahkeme Özkan Mayda'nın avukatının tutukluluğuna itirazını ise reddetti. FETÖ'nün polisteki yapılanmasıyla ilgili yürütülen yargılama kapsamında geçen hafta yapılan duruşmada da medya ayağındaki gibi skandal tahliye kararı çıkmıştı. Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin tartışma yaratan bu kararına da Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan itiraz Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edildi. Tahliye kararı verilen 20 sanık polisten 15'i hakkında Cumhuriyet Savcısı'nın yaptığı itirazda da tokat gibi ikinci karar çıktı.

3 POLİS HALEN FİRARDA
Mahkeme, tahliye edilen 15 polis için yeniden tutuklama kararı verdi. Tahliye kararı verildikten sonra haklarında yeniden tutuklama kararı çıkartılan Bedri Kuncan, Abdullah Kocaman, Ömer İnanç Eğilmez, Halis Kaya, Murat Şahin, Hüseyin Koca, Hüseyin Kuru, Selçuk Okyay, Özcan Çelik, Murat Coşkuner, Hicabi Demirel ve Bekir Kuşaksız yapılan operasyonlarla yakalandı. Tahliye edilen Ahmet Sezgin, Ünzüle Silis ve Tekin Şeker ise adreslerinde bulunamadı. Haklarında yeniden tutuklama kararı verilen ve yakalanan sanıklar tekrar tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ÜÇ SANIK İZİNİ KAYBETTİRDİ
Antalya 3'üncü ağır Ceza Mahkemesi'nin yeniden tutuklama kararı verdiği FETÖ'nün Antalya'daki medya ayağı sanıklarından Tuncer Çetinkaya ile Erdoğan Polat önceki gece yapılan operasyonlarla yakalandı. Olgun Matur, Sıtkı Soydal ve Serhat Şeftali ise yapılan tüm aramalara rağmen bulunamadı. Haklarında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istenen sanıkların suçlarının katalog suçları kapsamında olduğu vurgulandı.
BİZE ULAŞIN