Konyaaltı’da afiş kervanına katıldı

CHP’li Akaydın’ın, belediye başkanlığı döneminde, 2010 referandumu öncesi kriz yaratan ‘hayır’ vurgulu afişlerinin bir benzerini Muratpaşa’nın ardından Konyaaltı Belediyesi de astı

Konyaaltı’da afiş kervanına katıldı
CHP Antalya'da 7 yıl sonra 'hayır'ı hatırladı. Önce Muratpaşa Belediyesi, ardından da Konyaaltı Belediyesi'nin hazırladığı 'hayır' vurgulu afişler, Antalya'da 12 Eylül 2010'daki referandum öncesi yaşananları hatırlattı. 2010'da dönemin CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın astığı 'hayır' vurgulu afişler kriz yaratmış ve Seçim Kurulu tarafından yasaklanmıştı.

KONYAALTI DA BAŞLADI
16 Nisan'daki referandum öncesi ilk olarak Muratpaşa Belediyesi 'Çevreci Komşu Kart' billboardlarında 'hayır' vurgusu yaptı. SABAH Akdeniz'in konuyu gündeme taşımasının ardından bilboardlar kaldırıldı. Benzer bir uygulamaya ardından Konyaaltı Belediyesi de imza attı. Yapımı daha önce tamamlanan EXPO 2016 Parkı, Atatürk Stadyumu, Yaşlılar Kreşi, Kongre ve Fuar Merkezi, ATM Parkı ile kapalı pazarlar ve muhtar evleri gibi yatırımların fotoğraflarının yer aldığı billboardlarda, yine farklı renk ve büyük puntolarla 'hayırlı olsun' ifadesi yer aldı.

HER YOLU DENEMİŞTİ
Antalya'nın farklı bölgelerinde ilan ve reklam panolarına takılan 'Ramazan ayımız HAYIRLARA vesile olsun' afişleri daha sonra referandumu çağrıştırdığı gerekçesiyle il seçim kurulu tarafından kaldırılmıştı. Akaydın, Ramazan ayını referanduma alet etmekle suçlanmıştı. Ancak bununla yetinmeyen Akaydın, 'Çevre kirliliğine HAYIR', 'Orman yangınlarına HAYIR', Hava kirliliğine HAYIR', 'Su israfına HAYIR', 'Doğa tahribatına HAYIR', 'Trafik terörüne HAYIR', 'Şiddete HAYIR' gibi sosyal içerikli afişler hazırlatmıştı. Ancak bu afişler de yine AK Parti'nin itirazları sonucu kaldırılmıştı.

ERDOĞAN ELEŞTİRMİŞTİ
O dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Antalya mitinginde bu afişlere şu sözlerle tepki göstermişti: "Trafik terörüne karşıyız değil mi? Evet. Peki; biz bu bölünmüş yolları bunun için yapmıyor muyuz? Bugüne kadar gelen CHP yönetimleri ne kadar bölünmüş yol yaptı. Bunu söylesinler. Sen belediye olarak ne iş yaparsın. Öyle aldatmaca bilboardları bu millet yutmaz" demişti.

ŞARK KURNAZLIĞI YAPILIYOR
Dönemin AK Parti İl Başkanı Hüseyin Samani de Akaydın'ın belediye imkanlarını kötüye kullanmakla suçlayarak, "Sayın Akaydın şark kurnazlığı ile referandumda 'hayır' kampanyasına destek oluyor. Belediyenin, elindeki imkânları bu tür yollara kullanması yasal değildir" sözleriyle Akaydın'ı eleştirmişti. Aradan geçen 7 yılın ardından yine bir CHP'li Belediye Başkanının aynı yolu seçmesi eleştiri topladı.

BİR YIL ÖNCE AÇILDI
Konyaaltı Atatürk Stadı, EXPO 2016 Parkı, kapalı pazar ve muhtar evleri gibi yatırımlar 22 Mayıs 2016 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı toplu açılışla hizmet vermeye başlamıştı. Açılış kurdelesinin kesilmesinden 1 yıl sonra bu yatırımlarla ilgili 'hayırlı olsun' afişleri asılması, referanduma gönderme yapıldığı kanaatini pekiştirdi.
BİZE ULAŞIN