Antalya’nın yolu açık

Vali Münir Karaloğlu, hem Kuzey Çevre Yolu, hem de Çubukbeli tünelini de içine alacak Kepezüstü-Kızılkaya yol projesiyle ilgili brifing aldı

Antalya’nın yolu açık
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, yapımı devam eden Kuzey Çevre Yolu'ndaki çalışmaları yerinde inceledi. Vali Karaloğlu'na Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Jandarma Alay Komutanı Yusuf Kelleli de eşlik etti. Kuzey Çevre Yolu'nda Korkuteli Kavşağı ile Isparta Kavşağı arasındaki 18 kilometrelik ilk etabın altyapısının tamamlandığını açıklayan Karayolları Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, 2020 yılında her iki projenin de kavşak ve tünel yapılarıyla birlikte teslim edileceğini söyledi. Karaloğlu, 36 kilometrelik Kuzey Çevreyolu ve 48 kilometrelik Kepezüstü-Kızılkaya yolunun toplam ihale bedelinin 800 milyon liraya yakın olduğuna dikkat çekti. Özellikle Kuzey Çevre Yolu'nun önemine dikkat çeken Karaloğlu, Antalya'da doğu-batı arasındaki transit trafiğin alternatif yol olmadığı için bugüne kadar şehir içine girmek durumunda kaldığını, bunun da hem trafik yoğunluğuna, hem de zaman kaybına neden olduğunu vurguladı. Karaloğlu, yolun 15 kilometre kısalacağını ve ulaşım süresinde ise 40 dakika tasarruf edileceğini ve böylece yol maliyetinin amorti edileceğini sözlerine ekledi.

ANTALYA ENİNE BÜYÜYECEK
ntalya'nın sahil şeridi boyunca büyüyen bir şehir olduğunun altını çizen Karaloğlu, Kuzey Çevre Yolu'nun Antalya'da kuzey yönüne gelişimin önünü açacağını ve yeni yaşam alanlarının oluşacağına dikkat çekti. Çubukbeli tünelini de içine alan yolun da Antalya'nın en önemli şehirlerarası yolu olduğuna dikkat çeken Karaloğlu, "Günlük araç sayısı 35 bin. Bu araçların yüzde 27'si ağır tonajlı. Bu yol virajlar nedeniyle çok konforlu değildi. 4 bin 400 metrelik tünel ile hem yol 3 kilometre kısalacak, hem de konfor büyük ölçüde artacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN