En özel mehter takımı

Antalya’da yaşları 13 ile 51 arasında değişen 24 engellinin oluşturduğu mehter takımı, çeşitli etkinliklerde sahne alıyor

En özel mehter takımı
Antalya'da bedensel, görme, işitme ve zihinsel engelli ile otistik ve down sendromluların görev aldığı mehter takımı, çeşitli etkinliklerde seslendirdikleri marşlarla ilgi görüyor. Engelli Eğitim, Kültür, Sağlık ve Spor Vakfı Antalya Şube Başkanı Gülcan Ay'ın girişimleri sayesinde bir araya gelen, 13-51 yaşlarındaki bedensel, görme, işitme ve zihinsel engelli ile otistik ve down sendromlu 24 kişinin oluşturduğu mehter takımı, bir çadırda su bidonlarıyla antrenman yapmaya başladı.

TOPLUMA KAZANDIRMAK
Kepez Belediyesinin destekleriyle enstrümanlarına kavuşan topluluk üyeleri, özel gün ve haftalarda sahne alıyor. Dernek Başkanı Gülcan Ay, "Herkes çok mutlu. Amaç onları topluma kazandırmak. Toplumda fark edilmelerini sağlamak" diye konuştu. Mehteran takımının eğitmeni Ali Uşaklı da çocukları önce ritimle tanıştırdıklarını söyledi. Ritim duygusu ve müziğin engellilerin daha önce hiç çalışmadıkları bir olay olduğunu dile getiren Uşaklı, "Çalışmalara çadırda başladık. Davulumuz bile yoktu. Su bidonları ile ritim vurarak bir süreç yaşadık. Bir yıl içerisinde enstrümanlarımız geldi. Vurmalı sazlarla şarkı ve sözleriyle birlikte yürüyüşler yaparak biz bu işi aştık" dedi.
BİZE ULAŞIN