Eski müdürler yargılanıyor

Antalya’da 2009-2013 arasında 130 kişinin yasadışı dinlendiği iddiasıyla eski istihbaratçı polisler hakkında açılan davaya iki eski emniyet müdürü de eklendi

Eski müdürler yargılanıyor
Antalya'da 2009- 2013 arasında devam eden yasa dışı dinleme davasıyla ile ilgili olarak eski emniyet müdürleri Dr. Ali Yılmaz ile Mustafa Sağlam hakkında da dava açıldı. Telefonları sahte isimlerle dinlenen ve sürekli sürgün edilen eski polis memuru Hikmet İskender ile Emniyetsen Genel Başkanı Zeki Kılınç'ın şikayeti üzerine; dönemin İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz ile FETÖ'den yakalama kararı bulunan firari eski Emniyet müdürü Mustafa Sağlam hakkında Cumhuriyet Savcısı Nihat Erol tarafında iddianame hazırlandı.

GİZLİLİĞİ İHLAL ETMEK
İddianamede; Ali Yılmaz ile Mustafa Sağlam'ın, müştekilere karşı 2010 ile 2013 yılları arasında, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, suç uydurmak, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği ve haberleşmenin gizliliğini ihlal suçlarından cezalandırılmaları istendi.

KABUL ETMEDİ
Eski Emniyet Müdürü şüpheli Ali Yılmaz, alınan savunmasında usulsüz dinlemelerle hiçbir ilgi ve bilgisinin olmadığını söyledi. İddianamede diğer şüpheli firari Mustafa Sağlam hakkında ise Antalya 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'nce 19 Ekim 2016 tarihli yakalama kararı bulunduğuna yer verildi. Şüphelilerin usulsüz dinlemelerden haberdar olmamasının mümkün olmadığı öne sürülen iddianamede şüphelilerin eylemlerine uyan kanun maddeleri gereğince yargılanmaları talep edildi.

SORUŞTURMA İZNİ ÇIKMIŞTI
5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame, aynı dinlemelerle ilgili eski istihbaratçı polisler hakkında Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davayla birleştirildi. Bu davanın 18. duruşması 10 Nisan'da yapılacak. Davanın müştekilerinden Zeki Kılınç ile Hikmet İskender'in 7 Nisan 2016 tarihli dilekçeyle usulsüz dinlemelerden dönemin il emniyet müdürleri Mustafa Sağlam ile Ali Yılmaz'ın da sorumluluğu bulunduğuna ilişkin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldığı belirtilen iddianamede Antalya Valiliğinin de 30 haziran 2016 tarihli kararıyla şüpheliler hakkında soruşturma izni verdiğine vurgu yapıldı. İddianamede ayrıca; terör örgütünün amaçlarına hizmet etmek veya şantaj unsuru olarak kullanılabilecek bilgilere erişmek için usulsüz dinlemelerin yapıldığına yer verildi.
BİZE ULAŞIN