AB’ye samimiyet testi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu AB ile vize serbestliği konusunda bir yol haritası belirlediklerini belirterek, “Ufak tefek detaylar kaldı. Ne kadar samimi olduklarını göreceğiz” diye konuştu

AB’ye samimiyet testi
Antalya'da referandumla ilgili çalışmalarını sürdüren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gününü dolu dolu geçiriyor. Çavuşoğlu aynı gün içinde pek çok grup veya sivil toplum kuruluşunun toplantılarına katılarak düşüncelerini aktarıyor. Çavuşoğlu önceki güne Antalyaspor taraftarları ile başlayıp, farklı toplantılarda hem işadamları hem de iş kadınları ile buluştu. Ardından Antalyalı sanayiciler ve üniversite öğrencileri ile bir araya gelen Çavuşoğlu bir başka etkinlikte de DYP, ANAP ve DP'nin eski milletvekilleri ve yöneticileri ile buluştu.

SANAYİYE DESTEK
Bakan Çavuşoğlu, Antalyalı sanayicilerle buluşmasında AB ile ilişkilere de değindi. Çavuşoğlu, devletin bir taraftan sanayicilere, işletmelere çeşitli destekler verdiğini, diğer taraftan üretimin artması için ayrıca destekleri bulunduğunu söyledi. İhracatçıların daha rahat hareket edebilmeleri için vize serbestliği için başta AB ile olmak üzere yoğun şekilde çalıştıklarını anlatan Çavuşoğlu, "AB ile bir yol haritası belirledik, ufak tefek detaylar kaldı. Ne kadar samimi olduklarını göreceğiz." diye konuştu. Çavuşoğlu, AB ile Gümrük Birliği Anlaşmasının da güncellenmesi gerektiğini, bunu da önümüzdeki dönem yapmayı planladıklarını bildirdi. Diğer ülkelerle de ticareti geliştirebilmek için serbest ticaret anlaşmaları, tercihli ticaret anlaşmaları üzerinde çalıştıklarını belirten Çavuşoğlu, Körfez İşbirliği Konseyi ile serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin başladığını, bunu da artık somut bir noktaya getirmek istediklerini dile getirdi.

PASAPORTSUZ SEYAHAT
Antalya'da turizmin daha da geliştirilmesi için çaba gösterdiklerini, fakat geçen yıl gerek terör olayları gerek 15 Temmuz darbe girişimi gerekse Rusya krizi nedeniyle yabancı turist sayısında bir azalma olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Rusya ile krizi atlattık, Ukrayna ile kimlikle seyahat edebilmenin önü açıldı. Şimdi Rusya ile de pasaportsuz seyahatin önünü açmak için süreci başlatmak istiyoruz. En azından tek taraflı olarak, sadece Rusların kimlikle gelmelerine hazır olduğumuzu kendilerine ilettik" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİ ANLATTI
16 Nisan'da çok önemli bir referandum yapılacağını ifade eden Çavuşoğlu, şu anda iki sistemli bir yapının bulunduğunu, seçimle gelen cumhurbaşkanının da başbakanın da benzer yetkilere sahip olduğunu, bunun da birçok soruna neden olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, yeni sistemde Türkiye'de artık koalisyon hükümetlerinin olmayacağını, seçimin zamanında yapılacağını, daha bağımsız ve işleyen yasama, yürütme ve hukuk sisteminin olacağını, meclisin yasama ve denetim görevi yapacağını, cumhurbaşkanından hesap sorulabileceğini vurguladı.
BİZE ULAŞIN