Hestourex Fuarı kapılarını açtı

Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı (Hestourex) ANFAŞ Expo Center’da başladı. Fuarda 10 milyar liralık anlaşmanın gerçekleşmesi bekleniyor

Hestourex Fuarı kapılarını açtı
Dışişleri Bakanlığı çatısı altında, Ekonomi, Kültür ve Turizm, Kalkınma, Gençlik ve Spor ile Sağlık Bakanlıkları tarafından desteklenen, Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı (Hestourex) ANFAŞ Expo Center'da kapılarını açtı. Fuarın açılışını gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye'de bir ilki, Hestourex'i hep birlikte gerçekleştirdiklerini belirterek, bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonu ve talimatlarıyla Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlıkların desteğiyle düzenlediklerini söyledi.

HER TÜRLÜ ALTERNATİF
Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye aldığı turist sayısı bakımından dünyada ilk 7'dedir. Biz artık kitlesel turizmin yanında, sağlık, spor her türlü alternatife, yani karavan turizminden, Kadir'in Ağaç Evleri'nden doğa turizmine kadar her türlü turizmi, güzelliklerimizi ve zenginliklerimizi yurt içi ve dışından gelen tüm konuklarımıza sunmak istiyoruz" ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu yıl 10 milyar liranın üzerinde anlaşma yapılmasını ve kısa vadede 150 milyar liralık anlaşmanın gerçekleşeceğini bekliyoruz. 2 binden fazla akademisyen fuara katılıyor ve tecrübelerini burada paylaşıyor. 40 bin ikili iş görüşmesi bekliyoruz. 2017 yılı içerisinde sadece Antalya'da 20 uluslararası spor turnuvasının yapılmasını bekliyoruz."

YETERLİ DEĞİL
Antalya Valisi Münir Karaloğlu da Hestourex'in turizm sektöründe önemli bir mihenk taşı olacağını kaydetti. Antalya'nın kitle turizminde dünyanın en önemli ve bilinen destinasyonlarından biri olduğunu belirten Karaloğlu, "Ama bunu yeterli bulmuyoruz, Antalya sporda, sağlıkta, kültür ve tarihte de en az kitle turizminde gidebileceği yol kadar yol olduğunu biliyoruz. Bu fuarın gelecek yıllarda gelişerek, büyüyerek, turizme katkı sağlayarak devam etmesini diliyorum." dedi.
BİZE ULAŞIN